چه از طرفداران پرشور NFL باشید و چه مسیر تیم MLB مورد علاقه خود را هر بار که وارد زمین می شوند با نفس بند آمده دنبال می کنید، اکثر طرفداران ورزش موافق هستند که تصاحب مالک جدید یک تغییر اساسی برای هر تیم ورزشی است.

تصاحب منظم ورزشی برای ورزش آمریکا چیز جدیدی نیست و خیلی بیشتر از آنچه فکر می کنید اتفاق می افتد. همین اواخر در ژوئن امسال، مایکل جردن شارلوت هورنتز را به مبلغ هنگفت 3 میلیارد دلار فروخت و آنها تنها تیمی نیستند که در سال 2023 مالک خود را تغییر می دهند.

هر دو فونیکس سانز و سناتورهای اتاوا نیز در شش ماه گذشته توسط مالکان جدید خریداری شده‌ اند، به طوری که فینیکس سانز به قیمت 4 میلیارد دلار توسط مت ایشبیا و سناتورها توسط مایکل آندلاور به مبلغ 1 میلیارد دلار خریداری شده است.

هواداران این تیم‌ ها امیدوارند با حضور این کاپیتان‌ های جدید در عملکرد تیمشان تغییر کنند، اما معرفی مالک جدید نیز یک قمار بزرگ است. آنها به راحتی می توانند تیم را به پیروزی های جدید شگفت انگیزی سوق دهند یا هواداران را با شکست های بزرگ خرد کنند.

این ما را به این فکر انداخت که برخی از بدترین تصاحب های ورزشی که در قرن گذشته رخ داده و تیم های مختلف در رتبه بندی سقوط کرده اند، کدامند؟

ما همه تیم‌ ها را در NFL، NBA، NHL و MLB بر اساس آنها تجزیه و تحلیل کردیم:

عملکرد در زمین (تفاوت درصد برد، 3 سال قبل در مقابل 3 سال بعد)

پیروزی های قهرمانی (قهرمانی های مهمی که در هر سال کسب می شود، از زمان تصاحب)

ارزش تیم (% تغییر ارزش در سال، از زمان تصاحب)

هر یک از این معیارها وزن و ارزیابی شد و به تیم ها امتیاز کلی از 100 می دهد. تفکیک کامل فرآیند رتبه بندی 100 امتیازی ما در زیر آمده است.

اکنون می‌توانیم بدترین تصاحب‌ های ورزشی را فاش کنیم و رتبه‌ بندی کنیم که کدام یک از مالکان فعلی بیشترین تأثیر را بر تیم داشته‌ اند. هر چه امتیاز بالاتر باشد، تصاحب تیم بدتر است.

 

بنابراین، با در نظر گرفتن این موضوع، کدام تیم ها در جمع پنج تیم برتر قرار می گیرند؟

 

  1. کارولینا پنترز (2018) – 100/100

کارولینا پنترز با امتیاز 100 از 100 در جایگاه برتر لیست ما قرار دارند. پنترز در سال 2018 توسط دیوید تپر به مبلغ 2.3 میلیارد دلار خریداری شدند.

در دوره پنج ساله پس از آن، مالک جدید آنها در واقع توانسته است ارزش آنها را 56.5 درصد افزایش دهد و ارزش کل جدید آن 3.6 میلیارد دلار است. با این حال، در حالی که این در مقایسه با سایر خریدهای انجام شده در همان زمان قابل توجه به نظر می رسد، اما توسط افرادی مانند خرید جزیره نیویورک در سال 2016 (110٪) و آتلانتا هاوکس در سال 2015 (171٪) از پارک خارج شده است.

این افزایش قابل توجه در ارزش متأسفانه به موفقیت در زمین نیز تبدیل نمی شود. از آخرین باری که پنترز خریداری شد، نتوانسته است به پلی آف راه پیدا کند و آخرین حضور آنها در سال 2017 و قبل از تصاحب تپر بوده است.

نیازی به گفتن نیست، این بدان معنی است که آنها از آن زمان تاکنون هیچ قهرمانی کسب نکرده اند و همچنین شاهد کاهش 36 درصدی در درصد برد کلی خود در مقایسه با سه سال قبل از آخرین تغییر مالکیت خود بوده اند؛ یعنی بزرگترین عامل برای قرار گرفتن در رتبه اول لیست!

به عبارت دیگر، تصاحب تپر تاکنون برای پنترز ایده آل نبوده است.

 

  1. ایندیاناپولیس کلتس (1972) – 95.4/100

در رتبه دوم فهرست خود، ما ایندیاناپولیس کلت NFL را داریم، با امتیاز 95.4 از 100. آخرین خرید بیش از پنج دهه پیش در سال 1972 توسط جیم ایرسی بوده است.

اما، حداقل در نگاه اول، به نظر می رسد که تصاحب ایرسی چیزی جز یک موهبت برای این تیم نبوده است. ایرسی فقط 14 میلیون دلار برای تیم جدیدش پرداخت کرد که در مقایسه با قیمت های خرید در سال های اخیر یک دزدی مطلق بود و از آن زمان، ارزش آنها به بیش از 3.8 میلیارد دلار افزایش یافته است. این یک درصد افزایش 27,042.9٪ است!

با این حال، وقتی صحبت از عملکرد کلت ها به میان می آید، این افزایش عظیم در ارزش تا حدودی گمراه کننده است. به عنوان مثال، هنگام مقایسه میانگین درصد برد سه سال قبل و سه سال بعد، کلت ها افت 31 درصدی را تجربه کرده اند و به نظر نمی رسد به این زودی ها تغییر کند. لازم به ذکر است که کلت ها از زمانی که ایرسی هدایت این تیم را بر عهده گرفت، یک سوپر باول را بردند و در سال 2006 شیکاگو را شکست دادند.

 

  1. جگوارز جکسونویل (2011) – 94.8/100

سوم، ما جگوارهای جکسونویل را داریم که در سال 2011 توسط میلیاردر پاکستانی-آمریکایی، شهید خان خریداری شد. یک سرمایه گذار باتجربه که همچنین مالک تیم فوتبال بریتانیا فولام اف سی است، مالکیت خان متأسفانه تأثیر ایده آلی بر عملکرد جگوارها نداشته است.

از زمان تحویل گرفتن، ارزش کلی جگوار ممکن است از 770 میلیون دلار به 3.475 میلیارد دلار افزایش یافته باشد، که ارزش کل آن 351.3 درصد افزایش یافته است، اما درصد برد آنها از پایین ترین حد قابل توجه 42 درصد به 19 درصد کاهش یافته است.

جای تعجب نیست که علیرغم این افزایش ارزش عظیم، جگوارها حتی یک قهرمانی تحت رهبری خان کسب نکرده اند.

 

  1. دیترویت لاینز (1964) – 94.2/100

در رده چهارم Detroit Lions قرار دارد، تیم دیگری از NFL که از زمان آخرین خرید خود در سال 1964 به آرامی شروع به کار کرده است. بالاتر از 3.05 میلیارد دلار! این یک افزایش ارزش کل 67677.8٪ است!

در واقع، از زمانی که هامپ به قدرت رسید، درصد برد شیرها به طور کامل 21 درصد کاهش یافته است و هیچ پیروزی قهرمانی در طول 59 سال رهبری او به دست نیامده است.

 

  1. نیویورک رنجرز (1997) – 93.0/100

در نهایت، در جایگاه پنجم، نیویورک رنجرز NHL را داریم. رنجرز با مجموع امتیاز 93.0 آخرین بار در سال 1997 توسط Madison Square Garden Inc به قیمت 195 میلیون دلار خریداری شد. از آن زمان، این شرکت ارزش رنجر را به 2.2 میلیارد دلار افزایش داده است که یک افزایش سالم 1.028٪ است.

اما همانطور که ممکن است حدس زده باشید، این افزایش ارزش کاملاً به پیروزی روی یخ کمک نکرده است. رنجرز در طول مالکیت جدید خود هیچ قهرمانی را ندیده است، با وجود اینکه قبل از تصاحب مدیسون گاردن، آن را به چهار تیم تبدیل کرده است.

و هنگامی که به میانگین درصد برد آنها برای سه سال در هر دو طرف خرید نگاه می کنیم، این از 54٪ سالم به فقط 35٪ کاهش یافته است که در مجموع 19٪ کاهش یافته است.

5 / 5. 68