اعطای جام جهانی فوتبال 2022 به قطر، نگرانی‌ها و بحث‌هایی را در مورد مناسب بودن قطر به عنوان کشور میزبان و عادلانه بودن روند مناقصه فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) ایجاد کرد. انتقاد تعدادی از رسانه‌ها، کارشناسان ورزشی و گروه‌های حقوق بشر مشکلاتی مانند تاریخچه فوتبال محدود قطر، هزینه‌های بالای مورد انتظار، آب و هوای محلی، و سابقه حقوق بشر قطر را برجسته کرد. اتهامات متعددی مبنی بر رشوه بین کمیته مناقصه قطر و اعضا و مدیران فیفا وجود دارد. چندین عضو فیفا از آن زمان تاکنون گفته اند که تصمیم اعطای مسابقات به قطر یک “اشتباه” بوده است، از جمله تئو زوانزیگر و رئیس سابق سپ بلاتر.

مشکلاتی که قطر به عنوان میزبان جام جهانی 2022 با آن ها روبرو شده عبارت اند از:

 

مشکلات حقوق بشر

وضعیت حقوقی همجنس گرایی در قطر توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است. همجنس گرایی در قطر غیرقانونی است و مجرمان با جریمه نقدی و تا هفت سال حبس روبرو هستند. دیده‌بان حقوق بشر گزارش داد که قطر به‌طور خودسرانه دگرباشان جنسی را دستگیر کرده و در بازداشت با آنها بدرفتاری می‌کند.

گی تایمز گزارش داد که هیچ مورد شناخته شده ای وجود ندارد که مجازات اعدام برای همجنس گرایی در قطر اجرا شود. سپ بلاتر، رئیس فیفا در ابتدا گفت: “من می گویم آنها باید از هرگونه فعالیت جنسی خودداری کنند”.  او سپس افزود: “ما [فیفا] هیچ تبعیضی نمی‌خواهیم. آنچه می‌خواهیم انجام دهیم این است که این بازی را به روی همه باز کنیم و آن را به روی همه فرهنگ‌ها باز کنیم و این همان کاری است که در سال 2022 انجام می‌دهیم.” پیتر تاچل، فعال دگرباشان جنسی، پس از شایعات و ادعاها مبنی بر اینکه قطر “آزمایش های غربالگری پزشکی” را برای “تشخیص” و ممنوعیت ورود همجنس گرایان به این کشور معرفی خواهد کرد، گفت: “فیفا اکنون گزینه ای جز لغو جام جهانی در قطر ندارد.”  با این حال، چنین آزمایش غربالگری وجود ندارد. بعدها مشخص شد که این پیشنهاد از سوی کویت و نه قطر آمده است.

یکی دیگر از موضوعات مورد بحث جام جهانی قطر، برخورد با کارگرانی بود که برای ساخت زیرساخت ها استخدام شده بودند. دیده‌بان حقوق بشر و کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری بین‌المللی (ITUC) ادعا می‌کنند که سیستم کافلا کارگران مهاجر را در معرض سوء استفاده سیستماتیک قرار می‌دهد. کارگران بدون اجازه اسپانسر نمی توانستند شغل خود را تغییر دهند یا حتی کشور را ترک کنند.

 

مشکلات حمل و نقل

جاسم بن سیف السلیطی، وزیر حمل و نقل، در افتتاحیه انجمن بین المللی حمل و نقل عمومی (UITP)، انجمن بین المللی حمل و نقل عمومی در قطر گفت: قطر در حال حاضر روی توسعه زیرساخت های حمل و نقل پیشرفته در این کشور کار می کند. که نه تنها به ما کمک می کند تا برای میزبانی جام جهانی 2022 آماده شویم، بلکه میراثی برای مردم و کشور ما خواهد بود. وی همچنین گفت: “شبکه مترو دوحه با چهار خط یکپارچه 233 کیلومتر و 96 ایستگاه را پوشش می دهد. در مرحله اول، طول این شبکه 84 کیلومتر (52 مایل) خواهد بود و سپس شامل 38 ایستگاه خواهد شد.  یک شبکه حمل و نقل ریلی سبک در Lusail، Lusail LRT، با 32 کیلومتر مسیر و 35 ایستگاه. این پروژه به مترو دوحه متصل است.

 

هزینه ها

طبق برخی برآوردها، جام جهانی حدود 138 میلیارد پوند (220 میلیارد دلار) برای قطر هزینه دارد. این حدود 60 برابر 3.5 میلیارد دلاری است که آفریقای جنوبی برای جام جهانی فوتبال 2010 هزینه کرد. نیکولا ریتر، یک تحلیلگر حقوقی و مالی آلمانی، در اجلاس سران سرمایه گذاران که در مونیخ برگزار شد، گفت که 107 میلیارد پوند برای ورزشگاه ها و امکانات به علاوه 31 میلیارد پوند دیگر برای زیرساخت های حمل و نقل هزینه خواهد شد. ریتر گفت 30 میلیارد پوند برای ساخت ورزشگاه های مجهز به تهویه مطبوع و 48 میلیارد پوند برای امکانات تمرینی و محل اقامت بازیکنان و هواداران هزینه خواهد شد. 28 میلیارد پوند دیگر برای ایجاد شهری جدید به نام Lusail که استادیوم میزبان مسابقات افتتاحیه و پایانی مسابقات را احاطه خواهد کرد، هزینه خواهد شد.

 

رشوه و فساد در فوتبال

اتهاماتی مبنی بر رشوه یا فساد در روند انتخابی جام جهانی 2022 قطر با حضور اعضای کمیته اجرایی فیفا وجود داشته است.

 

الکل و قوانین اسلامی

حسن عبدالله الثوادی، مدیر اجرایی مناقصه جام جهانی 2022 قطر، گفت که دولت اسلامی نیز مصرف الکل را در طول این رویداد مجاز خواهد کرد. مناطق خاصی ایجاد خواهد شد که طرفداران در آن می توانند الکل خریداری کنند. اگرچه مهاجران ممکن است مشروبات الکلی بخرند و برخی مشاغل ممکن است با مجوز الکل بفروشند، نوشیدن مشروب در ملاء عام مجاز نیست زیرا سیستم حقوقی قطر بر اساس شریعت است.

 

صلاحیت اسرائیل

رئیس هیئت مناقصه قطر اظهار داشت که اگر اسرائیل جواز کسب کند، علیرغم اینکه قطر کشور اسرائیل را به رسمیت نمی شناسد، آنها می توانند در جام جهانی شرکت کنند. اسرائیل از آن زمان از مرحله مقدماتی جام جهانی حذف شده است و به همین دلیل نمی تواند در این مسابقات شرکت کند.

 

مشکلات آب و هوا

از آنجایی که جام جهانی معمولاً در تابستان نیمکره شمالی برگزار می شود، آب و هوای قطر با دمای بیش از 50 درجه سانتی گراد (122 درجه فارنهایت) نگران کننده بود. دو پزشک از بیمارستان ورزشی آسپتار قطر در دوحه که در نوامبر 2010 با مجله قطر امروز مصاحبه کردند، گفتند که آب و هوا مشکل ساز خواهد بود و اظهار داشتند که آب و هوای منطقه “از نقطه نظر سلامتی” بر سطح عملکرد ورزشکاران حرفه ای، به ویژه، تاثیر می گذارد. فوتبالیست ها، که “زمان ریکاوری بین بازی ها طولانی تر از این زمان در آب و هوای معتدل خواهد بود” و در زمین بازی “اشتباهات بیشتری مرتکب خواهد شد”. علاوه بر این، یکی از پزشکان گفت: «تطبیق کامل (با آب و هوای قطر) غیرممکن است». تیم بازرسی برای ارزیابی میزبانی مسابقات گفت که قطر به دلیل آب و هوا “خطر بالایی” دارد. سپ بلاتر، رئیس فیفا در ابتدا این انتقاد را رد کرد، اما در سپتامبر 2013 گفت که کمیته اجرایی فیفا امکان برگزاری یک رویداد زمستانی را به جای تابستان ارزیابی خواهد کرد.

5 / 5. 1