ترکیب تیم ملی ایران برای جام جهانی 2022 اعلام شد و کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی 25 نفره تیم نهایی را معرفی کرد و تصمیم گرفت جای باقی‌ مانده مسابقات را پر نکند.

ایران که برای پنجمین بار در هفت جام جهانی گذشته با ترکیبی امیدوارکننده و یک تساوی مناسب در مرحله گروهی حضور داشت، امیدهایش را برای اولین بار در ناک اوت از سوی اتحادیه فوتبال خود به هم ریخت.

تغییر مربی در اواخر سپتامبر به آنها فرصت کمی برای تنظیم و آماده سازی داده است. آیا مشکلات سازمانی خارج از زمین می تواند دوباره بر مسائل داخل زمین تأثیر بگذارد؟ ممکن است.

ایران دارای یک تیم متعادل و باتجربه با حمله قدرتمند و دفاع سازمان یافته است و ستاره های برتر متعددی از روسیه 2018 باقی مانده اند. حملات آنها به ویژه سرگرم کننده است، مهدی طارمی ستاره پورتو و سردار آزمون مهاجم بایرلورکوزن هر بازی میانگین گل می زنند. علیرضا بیرانوند هم دروازه بان محکم و دست کم گرفته ای است.

اتحادیه فوتبال انگلیس دیگر دراگان اسکوچیچ را نمی‌خواست، زیرا او در 18 بازی خود از فوریه 2020 به 15 برد رسید، کروات را در ژوئیه امسال اخراج کرد، چند روز بعد دوباره او را به خدمت گرفت و سپس دوباره اخراج کرد. آزمون برای ماندن اسکوچیچ کمپین کرد، در حالی که طارمی و علیرضا جهانبخش گفتند که می خواهند کی روش برگردد. حتی اگر کی روش این تیم را به خوبی بشناسد و چگونه آن را راه اندازی کند، چنین تنش هایی به راحتی برطرف نمی شود.

بازی های آنها در مرحله گروهی جام جهانی 2022 قطر برابر آمریکا، ولز و انگلیس احتمالاً تبدیل به یک سیرک رسانه ای خواهد شد، به ویژه در برابر ملت سابق که بازیکنان آن را نمی خواهند.

 

ترکیب ایران در جام جهانی 2022: تیم نهایی

علیرضا بیرانوند (پرسپولیس)

حسین حسینی (استقلال)

امیر عابدزاده (پونفرادینا)

پیام نیازمند (سپاهان)

احسان حاج صفی (AEK آتن)

مرتضی پورعلیگنجی (پرسپولیس)

رامین رضاییان (سپاهان)

میلاد محمدی (AEK آتن)

شجاع خلیل زاده (الاهلی)

حسین کنعانی زادگان (الاهلی)

صادق محرمی ( دیناموزاگرب )

مجید حسینی (کایسری اسپور)

روزبه چشمی (استقلال)

ابوالفضل جلالی (استقلال)

وحید امیری (پرسپولیس)

سعید عزت اللهی (وژله)

مهدی ترابی (پرسپولیس)

سامان قدوس (برنتفورد)

علی قلی زاده (شارلوا)

احمد نوراللهی (شباب الاهلی)

علی کریمی (کایسری اسپور)

علیرضا جهانبخش (فاینورد)

مهدی طارمی (پورتو)

کریم انصاری فرد (اومونیا)

سردار آزمون (بایرلورکوزن)

 

با وجود محدودیت 26 نفره در لیست جام جهانی، کی روش تصمیم گرفته است تنها 25 بازیکن از جمله چهار دروازه بان را به این مسابقات بیاورد.

سردار آزمون مهاجم مصدوم علیرغم مشکل ساق پا در لیست قرار گرفت. گزارشات پیش از انتشار فهرست حاکی از آن است که کی‌روش تحت فشار بوده است تا بازیکنانی را که از اعتراضات اخیر در کشور حمایت می کنند، از جمله آزمون حذف کند، اما اگر درست باشد، او به وضوح در برابر این فشار مقاومت کرده است.

جایی برای امید ابراهیمی هافبک الوکراه نیست که چند روز مانده به مسابقات در دیدار دوستانه مقابل نیکاراگوئه دچار مصدومیت شد.

ایران بازی خود در جام جهانی را مقابل انگلیس در 21 نوامبر آغاز کرد، بدون اینکه هیچ بازی دوستانه پیش از مسابقات برای کی روش در نظر گرفته شود.

 

بهترین بازیکن ایران، نقاط قوت و ضعف

ایران در مرحله مقدماتی جام جهانی 2022 با 8 پیروزی از 10 بازی در مرحله پایانی برای کسب مقام اول گروه A و یک مکان خودکار در قطر، چشمگیر بود.

آنها تجربیات کلیدی در خط دفاعی دارند، از جمله کاپیتان احسان حاج صفی، و ترکیب هجومی قدرتمندی که تجربه بازی های بزرگ در اروپا و فراتر از آن را دارد و می تواند برای حریفان خود در مرحله گروهی مشکل ایجاد کند.

 

ستاره های تیم ایران

اگر ایران در گروه B با مشکل مواجه شود، حمله ممکن است بهترین شکل دفاعی باشد، زیرا کی روش دارای مهاجمان چشم نوازی در میان رده های خود است.

سرمربی سابق منچستریونایتد طبیعتاً بسیار محتاط است و از یک سیستم دفاعی نسبتاً ابتدایی استفاده خواهد کرد، اما مهاجمان سردار آزمون و مهدی طارمی تهدیدی واقعی هستند، اگر او بتواند مصدومیت قبل از مسابقات را از بین ببرد.

انتقال سردار آزمون به بایرلورکوزن در ژانویه هنوز آتش بازی به همراه نداشته است، اما او همچنان درخشان ترین ستاره ایران است، حتی زمانی که به دنبال بهترین فرم خود است. این بازیکن 27 ساله در 65 بازی برای کشورش 41 گل به ثمر رسانده است و تنها زوج افسانه ای کریم باقری و علی دایی بوده اند. او یک شکارچی با کلاس و ظریف در جبهه پنالتی است.

 

نقاط قوت

هر هواداری که انتظار دارد کی‌روش از رویکرد عمل‌گرایانه معمولش جدا شود، ناامید خواهد شد، زیرا هفت کلین شیت از مسابقات مقدماتی نشان می‌دهد، و این موضع تغییر نخواهد کرد.

با این حال، با هدایت طارمی و آزمون در خط حمله، آنها با زدن 20 گل لیگ سابق برای پورتو در فصل گذشته، قدرت واقعی در ضد حمله دارند.

 

نقاط ضعف

در بین دفاع بسیار محکم و تهدید گل، ایران برای خلاقیت هافبک مبارزه می کند و این می تواند در هنگام تلاش برای ساخت توپ در بازی ها مشکل ساز باشد.

 

سرمربی تیم ملی ایران در جام جهانی 2022 کیست؟

کارلوس کی روش از سال 2011 تا 2019 هدایت ایران را برعهده داشت و تیم ملی را به دو جام جهانی رساند، اما بازگشت پر شور کهنه سرباز پرتغالی، پس از ناکامی در بردن کلمبیا یا مصر به قطر 2022، نظرات در ایران دوپاره شد و مورد تشویق مشتاقانه برخی قرار گرفت و به شدت مورد انتقاد قرار گرفت. این مرد 69 ساله در کانون توجه قرار خواهد گرفت.

 

ایران اجازه دارد چند بازیکن را به جام جهانی 2022 برساند؟

مدیران ملی اجازه داشتند برای اولین بار در یک تورنمنت بزرگ، 26 بازیکن را به مسابقات قهرمانی اروپا در تابستان گذشته بیاورند، به عنوان اقدامی ویژه که به دلیل همه‌گیری کووید-19 انجام شد؛ در حالی که کوپا آمریکا سال گذشته به تیم‌ها اجازه ورود 28 بازیکن را داد.

اکنون اعلام شده است که تیم های 26 نفره برای جام جهانی قطر باز خواهند گشت، یعنی گسترشی از تیم های معمولی 23 نفره.

 

آیا ایران می تواند جایگزین بازیکنانی در فهرست جام جهانی شود؟

پس از رسمی شدن فهرست نهایی 26 نفره، تیم‌های شرکت‌کننده در جام جهانی فقط می‌توانند قبل از اولین بازی مسابقات تغییراتی ایجاد کنند، آن هم در شرایط فوق‌العاده.

طبق قوانین رسمی مسابقات، “بازیکن لیست شده در لیست نهایی فقط در صورت آسیب دیدگی یا بیماری جدی تا 24 ساعت قبل از شروع اولین بازی تیمش می تواند جایگزین شود.”

تیم مورد نظر باید یک گزارش پزشکی به فیفا ارائه کند و اگر نهاد حاکم جهان تشخیص دهد که “مصدومیت یا بیماری به اندازه کافی جدی است که بازیکن را از شرکت در جام جهانی فوتبال باز دارد”، جایگزینی مجاز خواهد بود. بازیکن جایگزین باید از لیست اولیه بازیکنانی که در ماه اکتبر به فیفا ارسال شده است، باشد.

5 / 5. 1