سپردن جام جهانی 2022 به قطر یک اشتباه بزرگ از سوی فیفا بود که موجب شده این روزها صدای اعتراض جامعه جهانی به ویژه صدای جامعه آزاد غرب از تبعیض ها، ممنوعیت ها و رفتار نامحترمانه قطری ها در همین یک هفته اول آغاز بازی های جام جهانی بلند شود و قوانین میزبان جام جهانی را غیر منطقی بخوانند! قطر برای میهمانان، خبرنگاران و طرفدارانی که از سراسر دنیا برای تشویق تیم ملی خود به قطر آمده اند، پذیرایی چندان گرمی نداشته و با محدودیت های خود، طعم شیرین تماشای بازی های هیجان انگیز جام جهانی را به کام آنها تلخ کرده است. شاید برایتان سوال باشد که چه کسانی در قطر بیشتر از همه مورد بد رفتاری قرار گرفته اند؟ یا قطر چه محدودیت هایی برای طرفداران فوتبال اعمال کرده است؟ پس پاسخ به این سوالات با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

دگرباشان جنسی

درست است که امروزه حقوق دگرباشان جنسی در جامعه اروپایی و آمریکایی محترم شمرده می شود اما در یک کشور آسیایی و مسلمان مثل قطر، نباید چنین انتظاری داشته باشید. هر چند پیش از این مقامات قطر با حضور دگرباشان جنسی و پرچم آنها در استادیوم های این کشور موافقت کرده بودند، اما این روزها شاهد هستیم که با ورود پرچم ال جی بی تی ها ممانعت شده و حتی با خود این افراد هم رفتار نامناسبی صورت گرفته است.

گزارشی که ایالات متحده آمریکا از وضعیت حقوق بشر در قطر منتشر کرده نشان می دهد که به دلیل قوانین دینی و شرعی و تبعیض آمیز قطر در برابر دگرباشان جنسی، این افراد نمی توانند به صورت آزادانه هویت جنسی خود را آشکار کنند یا اینکه با پرچم و شعارهای حمایت از جامعه ال جی بی تی در استادیوم یا خیابان های این کشور حضور داشته باشند.

هر چند قطری ها سعی کرده اند که میزبان خوبی برای مردم دنیا باشند و مسابقات را بدون حاشیه و در کمال احترام و آرامش برگذار کنند، با این حال در همین هفته شاهد اعمال بسیاری از محدودیت ها و نقض حقوق بشر در این کشور بوده ایم.

 

ممنوعیت نوشیدن الکل

این شاید برای ما ایرانیان عادی باشد ولی برای سایر مردم دنیا یک کابوس به شمار می رود. قطر نوشیدن مشروبات الکلی از جمله آبجو را برای هواداران فوتبال که برای دیدن بازی های جام جهانی به این کشور سفر کرده اند را ممنوع اعلام کرد. خبر ممنوعیت نوشیدن الکل در استادیوم فوتبال از نظر جامعه غربی نقض آشکار حقوق بشر است. مقامات قطر اعلام کردند که فروش مشروبات الکلی در محوطه اطراف استادیوم ها ممنوع بوده و هواداران باید بدون همراه داشتن نوشیدنی های الکلی به تماشای بازی های جام جهانی بنشینند.

هر چند مقامات فیفا در تلاشند تا مسابقات جام جهانی در کمال آرامش صورت بگیرد و طرفداران فوتبال از ملیت های مختلف، تجربه لذت بخشی را تجربه کنند، انگار به نظر می رسد که مقامات قطر قصد ندارند از مواضع سرسخت خود در زمینه ممنوعیت نوشیدن مشروبات الکلی کوتاه بیایند.

 

محدودیت پوشش

یکی دیگر از مواردی که صدای اعتراض هواداران فوتبال را در آورده است، محدودیت های پوشش می باشد. محدودیت پوشش این کشور برای بانوان این است که لباس آنها باید تا پایین زانو را بپوشاند و آقایان بایستی لباس آستین بلند بپوشند و پاهای خود را تا زیر زانو بپوشانند.

این محدودیت پوشش که موجب اعتراض اعضای فیفا و هواداران فوتبال شده است، همچنان پا برجاست و قطری ها سعی دارند با روی خوش این محدودیت را اعمال کنند.

 

محدودیت فعالیت خبرنگاران خارجی

یکی دیگر از مشکلاتی که در جام جهانی 2022 قطر به وجود آمده، محدودیت فعالیت خبرنگاران خارجی است. فعالیت برخی از خبرنگاران خارجی با وجود داشتن مجوز، محدود شده یا اینکه اجازه فعالیت و تهیه گزارش در زمینه بازی های جام جهانی و حواشی آن از آنها سلب شده است.

این محدودیت برای رسانه های آزاد در قطر، موجب شده تا خبرنگاران خارجی صدای اعتراض خود را به فیفا برسانند ولی به نظر می رسد که کاری از مقامات فیفا ساخته نیست!

در واقع به نظر می رسد که قطر به درخواست جمهوری اسلامی، اجازه فعالیت به خبرنگاران ایران اینترنشنال را نداده که این هم یکی دیگر از اعمال تبعیض آمیز قطر در طول جام جهانی 2022 قلمداد می شود.

 

ممنوعیت حمل کتاب مذهبی غیر اسلامی

اگر قصد سفر به قطر برای تماشای بازی های جام جهانی 2022 را دارید، باید بدانید که حمل کتاب های دینی غیر اسلامی مثل تورات، انجیل و غیره ممنوع است. در صورتی که در فرودگاه یا هر جای دیگری، این کتاب ها همراهتان باشد، توسط پلیس دستگیر شده و مجرم شناخته می شوید.

علاوه بر این، حمل محصولات تولید شده با گوشت خوک یا سایر حیوانات حرام گوشت ممنوع است. پس اگر قصد سفر به این کشور را دارید باید به این نکته خوب دقت کنید تا سفر خود را به جای استادیوم در زندان نگذرانید.

 

 

ممنوعیت حمل تصاویر پورنوگرافی

اگر برای تماشای بازی های جام جهانی می روید، نباید هیچ گونه مجله، کتاب یا تصاویر و ویدیوهای پورنوگرافی همراهتان باشد. این مورد هم بر خلاف قوانین قطر و هم برخلاف عرف جامعه قطری می باشد. به همین دلیل اگر در آمریکا یا اروپا به راحتی در مترو مجله پلی بوی را ورق می زنید، این کار در خیابان های قطر وجهه خوبی نخواهد داشت و حتی ممکن است توسط پلیس دستگیر شوید.

 

ممنوعیت حمل مواد مخدر

این مورد در بسیاری از کشورهای جهان جرم محسوب شده و ممنوع است. با این حال احتمال دارد که در برخی کشورهای جهان حمل برخی مواد مخدر مجاز باشد ولی در قطر حمل همه انواع مواد مخدر ممنوع بوده و در صورت همراه داشتن آن، توسط پلیس دستگیر شده و مجرم شناخته می شوید. پس اگر قصد رفتن به استادیوم های قطر را دارید، فکر حمل هرگونه مواد مخدر را از سرتان بیرون کنید.

 

در این مقاله به بررسی محدودیت های کشور قطر برای بازی های جام جهانی 2022 پرداختیم که موجب اعتراض بسیاری از هواداران فوتبال و اعضای فیفا شده است. به نظر شما اعمال این محدودیت ها تا چه حد درست یا غلط است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

5 / 5. 1