بزرگترین ورزشگاه دنیا کجاست؟

ورزشگاه ومبلی بدون شک نمادین ترین ورزشگاه فوتبال جهان است.

نیو ومبلی که در سال 2007 بازگشایی شد، در محل استادیوم قبلی ومبلی در سال 1923 ساخته شد. این طراحی جدید که به عنوان یکی از پیشرفته ترین استادیوم فوتبال جهان شناخته می شود، همه چیزهایی را که در مورد استادیوم اصلی فوق العاده بود را در بر گرفته است و به آن بیشتر افزوده است. برج‌ های دوقلوی معروف ممکن است دیگر پابرجا نباشند، اما به جای آنها طاق wembley قرار دارد.

برگزاری برخی از معتبرترین رویدادهای فوتبال اروپا و بین المللی اکنون در “خانه فوتبال” امری عادی است.

 

 

10 حقیقت در مورد استادیوم فوتبال ومبلی

1) استادیوم ومبلی میزبان فینال زمانی بود که انگلیس آخرین بار جام جهانی را برد

چیزی که مردم انگلیسی نمی‌دهند که ورزشگاه لوژنیکی مسکو میزبان فینال باشد که انگلیس آخرین بار جام جهانی را برد. اگر کسی نیاز به یادآوری داشت، آخرین باری که انگلیس قهرمان جام جهانی شد در سال 1966 بود. آن زمان زمانی بود که فوتبالیست ها سیگار می کشیدند و شغل دوم داشتند. شما می توانید در مورد قهرمانی جام جهانی 1966 چیزهای زیادی بیاموزید و مجموعه کاملی از مصنوعات مربوط به آن زمان را در تور استادیوم ومبلی مشاهده کنید که به صورت رایگان در هنگام خرید لندن پاس در دسترس هستند.

 

2) استادیوم ومبلی کنسرت هایی توسط برخی از مشهورترین موسیقیدانان جهان برگزار کرده است

ادل با نمایش 2017 خود رکورد بیشترین تعداد تماشاگر را به نام خود ثبت کرد. مدونا نیز اجرای نمایش های استادیوم ومبلی را دوست دارد.  U2 هم همینطور. The Killers از نواختن در ومبلی آنقدر مشتاق بودند که آهنگی در مورد آن نوشتند و آن را در همان شب اجرا کردند.

 

3) این اولین ورزشگاه ومبلی نیست

در حالی که نسل‌ های جوان با شنیدن نام wembley، استادیوم قوس‌ دار را تصور می‌کنند، برای نسل‌ های قدیمی‌ تر طرفداران ورزش، همیشه برج‌های دوقلوی سفید ومبلی اصلی به ذهنشان خطور می‌کند. اولین ومبلی که به عنوان مرکز نمایشگاه امپراتوری بریتانیا در سال 1923 ساخته شد، دقیقاً همان جایی بود که نمایشگاه جدید قرار دارد.

تخریب کامل آن در سال 2003، از جمله برج های دوقلوی نمادین و سفید، در آن زمان بسیار بحث برانگیز بود.

 

4) ومبلی جدید و قدیم در قلب فوتبال انگلیس هستند

از سال 1923، ومبلی همیشه میزبان فینال جام حذفی بوده است (به غیر از سال های موقت، زمانی که ومبلی جدید در حال ساخت بود).  برندگان فینال جام حذفی برای بلند کردن جام، پیاده روی معروف را به سمت رویال باکس و منطقه ارائه می‌روند. بازنده‌ ها باید برای گرفتن مدال‌هایشان همان راه را طی کنند.

39 پله در استادیوم قدیمی ومبلی به عنوان نشانه پیروزی یا شکست معروف بود.

علاوه بر فینال جام حذفی، wembley امروز میزبان FA Community Shield، فینال جام لیگ، نیمه نهایی جام حذفی، جام لیگ فوتبال، پلی آف لیگ فوتبال، جام اتحادیه، پلی آف لیگ FA و ملی است.

 

5) طاق ومبلی بسیار بزرگ است

این طاق 134 متر ارتفاع دارد، قطر آن بیش از 7 متر است به اندازه ای که یک قطار می‌تواند به راحتی از آن عبور کند.

طاق ومبلی همچنین 315 متر امتداد دارد. و از مواد محکم ساخته شده است و بیشتر وزن سقف را تحمل می کند. ظاهراً مردم از تمام شهرستان های انگلستان در ساخت آن دست داشتند. شما می توانید آن را از سراسر لندن مشاهده کنید.

 

6) ومبلی یکی از بزرگترین استادیوم های اروپا است

این ورزشگاه 90000 صندلی دارد که آن را به بزرگ‌ترین ورزشگاه بریتانیا و دومین ورزشگاه بزرگ اروپا تبدیل می‌کند، فقط نیوکمپ بارسلونا بزرگ‌تر است و در مجموع 99354 صندلی دارد.

این ورزشگاه با محیطی 1 کیلومتری و حجمی معادل 4000000 مترمکعب می تواند 25000 اتوبوس دو طبقه را در خود جای دهد.

در مجموع 2618 توالت در ورزشگاه وجود دارد.

 

 7) اولین مسابقه ای که در ومبلی برگزار شد در فولکلور فوتبال کاهش یافت

اولین بازی فوتبالی که در wembley میزبانی شد، فینال جام حذفی 1923 بین بولتون و وستهام یونایتد بود. حدود 300000 تماشاگر وارد شدند. این رقم بیش از دو برابر حداکثر ظرفیت استادیوم رسمی ومبلی 125000 است.

مقامات فکر نمی کردند که ارزش آن را داشته باشد که برای این رویداد بلیط تهیه کنند. پر شدن بیش از حد ورزشگاه به این معنی بود که مردم در سراسر زمین حضور داشتند. هنگامی که پلیس تلاش می کرد جمعیت را از زمین خارج کند، به ویژه یکی از افسران توجه جمعیت را به خود جلب کرد و به زیبایی بر اسب سفید پلیس سوار شد.

از آن زمان به عنوان فینال اسب سفید شناخته می شود.

 

8) جو نیو ومبلی به صورت علمی مهندسی شده است

ضبط‌ های جمعیتی که در ومبلی قدیمی در طول فینال جام حذفی 1999 و بازی انگلیس و لهستان در سال 2000 گرفته شد، به عنوان معیار صوتی استفاده شد. تیم طراحی از مدل های پیچیده کامپیوتری برای بازسازی همان آکوستیک در ومبلی جدید استفاده کرد.

همچنین با طاق نگهدارنده سقف، نیازی به چسباندن ستون نبود، بنابراین دید محدودی وجود ندارد و معماران سعی کردند غرفه ها را به گونه ای ردیف کنند که همه احساس کنند به بازی نزدیک هستند.

 

9) یک شالوده عجیب در زیر نیو ومبلی پیدا شد

پایه های ومبلی بتنی بود. در حین حفاری هایی که برای زمین بازی جدید آماده می شدند، کارگران ساختمانی شالوده ای را پیدا کردند که به برج واتکین معروف بود. این برج که برای پیشی گرفتن از برج ایفل در ارتفاع طراحی شده بود و آن را به سبک کامل از بین می برد، به دلیل مشکلات مالی و مسائل ایمنی هرگز تکمیل نشد. اگر این پروژه تکمیل می شد، درست در جایی که زمین ومبلی امروز است، می ایستاد.

5 / 5. 34