فوتبال قطعاً یک ورزش جهانی و بي شك بزرگترین ورزش جهان است. فوتبال سابقه طولانی دارد. فوتبال به شکل کنونی در اواسط قرن نوزدهم در انگلستان به وجود آمد. اما نسخه های جایگزین این بازی خیلی زودتر وجود داشته و بخشی از تاریخ فوتبال بوده است.

 

تاریخ اولیه فوتبال

اولین نمونه های شناخته شده بازی تیمی شامل یک توپ، که از یک سنگ ساخته شده بود، در فرهنگ های قدیمی مزوآمریکایی حدود بیش از ٣ هزار  سال پیش رخ داده است. این بازی توسط آزتک ها به نام Tchatali بود، اگرچه نسخه های مختلف بازی در مناطق گسترده اي پخش شده بود. در برخی مراسم آیینی، توپ نماد خورشید بود و کاپیتان تیم بازنده قربانی خدایان می شد. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد نسخه‌های بازی با توپ Mesoamerican، یک توپ جهنده ساخته شده از لاستیک بود، جالب اينكه هیچ فرهنگ اولیه دیگری به لاستیک دسترسی نداشت. اولین بازی شناخته شده با توپ که شامل لگد زدن نیز بود در قرن سوم و دوم قبل از میلاد در چین با نام کوجو انجام شد. کوجو را با یک توپ گرد (چرمی دوخته شده با خز یا پر در داخل آن) روی یک زمين مربعي بازی می کردند. شکل تغییر یافته این بازی بعدها به ژاپن گسترش یافت و به نام kemari در قالب های تشریفاتی انجام می شد. شاید کوجوی قدیمی‌تر Marn Gook باشد، که بومیان استرالیایی آن را بازی می‌کردند و به گفته مهاجران سفیدپوست در دهه 1800، بازی با توپ عمدتاً شامل لگد زدن بود. توپ توسط برگ ها یا ریشه های محصور شده ساخته می شد. قوانین مربوط به اين بازي ها عمدتا ناشناخته هستند، اما مانند بسیاری از نسخه های اولیه بازی، نگه داشتن توپ در هوا احتمالاً یکی از ویژگی های اصلی بوده است. انواع دیگر بازی های توپ در یونان باستان شناخته شده بودند. این توپ با تکه های چرم پر از مو ساخته شده بود (اولین اسناد نشان دهنده توپ های پر از هوا مربوط به قرن هفتم است). با این حال، بازی‌های با توپ از جایگاه پایینی برخوردار بودند و در بازی‌های Panhellenic شرکت نداشتند. در روم باستان، بازی با توپ در سرگرمی در زمين ها و مكان هاي بزرگ (آمفی تئاتر) قرار نگرفته بود، اما در تمرینات نظامی به نام هارپاستوم رخ می داد. این فرهنگ رومی بود که فوتبال را به جزیره بریتانیا آورد. با این حال، مشخص نیست که مردم بریتانیا در چه درجه ای تحت تأثیر این تنوع قرار گرفته اند و تا چه ميزاني ای انواع آن را توسعه داده اند.

 

از چه زمانی بازی فوتبال، به شکل امروزی خود درآمد

پذیرفته ترین داستاني كه وجود دارد اين است، که این بازی در قرن دوازدهم در انگلستان ساخته شد. در این قرن، بازی هایی شبیه فوتبال در چمنزارها و جاده های انگلستان انجام می شد و علاوه بر ضربات، بازی شامل مشت زدن به توپ نیز بود. این شکل اولیه فوتبال نیز بسیار خشن تر از شیوه بازی مدرن بود. یکی از ویژگی های مهم پیشگامان فوتبال این بود که بازی ها شامل تعداد زیادی از مردم بود و در مناطق وسیعی در شهرها برگزار می شد (معادل آن از قرن شانزدهم در فلورانس انجام می شد که به آن Calcio می گفتند). داد و بیداد این بازی ها باعث آسیب به شهر و گاهی مرگ شرکت کنندگان می شد. اینها یکی از دلایل اعلامیه هایي علیه این بازی ها بود که در نهایت برای چندین قرن ممنوع شد. اما بازی‌های فوتبال مانند، در قرن هفدهم به خیابان‌های لندن بازگشتند اما در سال 1835 دوباره ممنوع شدند، اگرچه در این زمان، بازی در مدارس دولتی برقرار شده بود. با این حال زمان زیادی طول کشید تا ویژگی های فوتبال امروز در عمل به کار گرفته شود. برای مدت طولانی تمایز واضحی بین فوتبال و راگبی وجود نداشت. همچنین تغییرات زیادی در مورد اندازه توپ، تعداد بازیکنان و طول مسابقه وجود داشت. این بازی اغلب در مدارس انجام می شد و دو تا از مدارس غالب راگبی و ایتون بودند. در راگبی قوانین شامل امکان گرفتن توپ با دست بود و بازی که امروزه به عنوان راگبی می شناسیم از اینجا سرچشمه می گیرد. از سوی دیگر در Eton توپ منحصراً با پا بازی می‌شد و این بازی را می‌توان به عنوان یک ورژن نزدیک به فوتبال مدرن امروزي دانست. بازی در راگبی “بازی دویدن” نامیده می شد در حالی که بازی در ایتون “بازی دریبلینگ” نام داشت. تلاشی برای ایجاد قوانین مناسب برای بازی، در جلسه ای در کمبریج در سال 1848 انجام شد، اما راه حل نهایی برای همه مسائل مربوط به قوانین شكل نگرفت. یکی دیگر از رویدادهای مهم در تاریخ فوتبال در سال 1863 در لندن رخ داد که اولین اتحادیه فوتبال در انگلستان تشکیل شد. تصمیم گرفته شد که حمل توپ با دست مجاز نباشد. این جلسه همچنین منجر به استانداردسازی اندازه و وزن توپ شد. نتیجه نشست لندن این بود که بازی به دو نوع تقسیم شد: انجمن فوتبال و راگبي.

 

توسعه فوتبال مدرن امروزی

با این حال، بازی فوتبال برای مدت طولانی به توسعه خود ادامه داد، چنانكه هنوز نياز به تغييرات زیادی در مورد قوانین وجود داشت. به عنوان مثال، تعداد بازیکنان در زمین می توانست متفاوت باشد. همچنین برای تشخیص ظاهر تیم ها از لباس استفاده نمی شد. همچنین رايج بود كه بازیکنان کلاه به سر بگذارند و ضربه سر هنوز بخشی از بازی نبود.

 

توسعه قوانین فوتبال

تفاوت مهم دیگر در این مرحله را می توان بین تیم های انگلیسی و اسکاتلندی مشاهده کرد. در حالی که تیم‌های انگلیسی ترجیح می‌دادند با توپ بیشتر به شکل راگبی به جلو بدوند، اسکاتلندی‌ها ترجیح مي دادند توپ را بین بازیکنان خود پاس دهند. این سبك اسکاتلندی بود که به توانست غالب شود. این ورزش در ابتدا یک سرگرمی برای طبقه کارگر بریتانیا بود. تعداد بی‌سابقه‌ای از تماشاگران، تا ٣٠ هزار تماشاگر، مسابقات بزرگ را در اواخر قرن ١٩ مشاهده می‌کردند. كمي بعد این بازی، توسط مردم بریتانیا که به سایر نقاط جهان سفر کردند مخصوصا در مناطق و كشورهايي كه مورد استعمار بریتانیا بود، گسترش یافت. به خصوص در آمریکای جنوبی و هند، كه علاقه به فوتبال بسيار زیاد شد.

 

 

اولین باشگاه های فوتبال

باشگاه های فوتبال از قرن پانزدهم وجود داشته اند، اما سازماندهی نشده و بدون وضعیت رسمی بوده اند. بنابراین صحبت در مورد اولین باشگاه فوتبال كمي دشوار است. برخی از مورخان معتقدند که اولين باشگاه فوتبال در سال 1824 در ادینبورگ تشکیل شد. باشگاه‌های اولیه اغلب توسط دانش‌آموزان سابق مدرسه تشکیل می‌شدند و اولین باشگاه از این نوع در شفیلد در سال 1855 تشکیل شد. قدیمی‌ترین باشگاه‌های حرفه‌ای فوتبال، باشگاه انگلیسی Notts County است، که در سال 1862 تشکیل شد و تا به امروز وجود دارد. یک قدم مهم برای ظهور تیم‌ها، صنعتی‌سازی بود که منجر به گردهمایی گروه‌های بزرگ‌تری از مردم در مکان‌هایی مانند کارخانه‌ها، میخانه‌ها و کلیساها شد. تیم‌های فوتبال در شهرهای بزرگ‌تر تأسیس شدند و راه‌آهن جدید می‌توانست آنها را به شهرهای دیگر برساند. در ابتدا، فوتبال تحت سلطه تیم های مدارس دولتی بود، اما بعدها، تیم های متشکل از کارگران اکثریت را تشکیل می دادند. زمانی که برخی از باشگاه ها حاضر شدند برای پیوستن بازيكني به تیم خود پول بدهند، تغییر بزرگ دیگری بود، كه رخ داد. این شروع دوره طولانی تقل و انتقالات بود، که در آن بازی به سطح حرفه ای توسعه می یافت. انگیزه پشت پرداخت پول به بازیکنان تنها به کسب پیروزی در مسابقات ختم نميشد. در دهه 1880، علاقه به این بازی به سطحی رسید که بلیت مسابقات فروخته می شد و سرانجام در سال 1885 فوتبال به صورت قانونی و رسمي درآمد و سه سال بعد لیگ فوتبال تأسیس شد. در طول فصل اول، 12 باشگاه به لیگ پیوستند، اما كمي بعدتر، باشگاه های بیشتری علاقه مند شدند و در نتیجه رقابت به بخش های بیشتری گسترش یافت. برای مدت طولانی، تیم های بریتانیايي بيشترين قدرت را داشتند. پس از چند دهه، باشگاه هایی از پراگ، بوداپست مدعیان اصلی براي بریتانیا به شمار مي آمدند. مانند بسیاری از موارد در تاریخ، زنان برای مدت طولانی از شرکت در بازی ها محروم بودند. قبل از اواخر قرن 19 بود که زنان شروع به بازي فوتبال کردند. اولین بازی رسمی زنان در سال 1888 در اینورنس برگزار شد.

 

اولین مسابقات

اتفاق مهم ديگري براي فوتبال در راه بود. جام حذفی فوتبال اولین رقابت مهمی بود که در سال 1871 برگزار شد. سال بعد برای اولین بار یک مسابقه بین دو تیم ملی برگزار شد. مسابقه ای که انگلیس و اسکاتلند در آن شرکت داشتند 0-0 به پایان رسید و با 4000 نفر در همیلتون کرسنت دنبال شد. دوازده سال بعد، در سال 1883، اولین تورنمنت بین المللی برگزار شد، که شامل چهار تیم ملی انگلستان، ایرلند، اسکاتلند و ولز بود. فوتبال برای مدت طولانی یک پدیده بریتانیایی بود، اما به تدریج به سایر کشورهای اروپایی نیز رواج پیدا کرد. اولین بازی خارج از اروپا، در سال 1867 در آرژانتین رخ داد، اما این کارگران خارجی بریتانیایی بودند که در آن نقش داشتند و نه شهروندان آرژانتینی.

 

شكل گيری فيفا

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) در سال 1904 تأسیس شد و یک قانون بنیادی، توسط نمایندگان فرانسه، بلژیک، دانمارک، هلند، اسپانیا، سوئد و سوئیس امضا شد. انگلیس و سایر کشورهای انگلیسی از ابتدا به فیفا نپیوستند، آنها بازی را اختراع کرده بودند و دلیلی برای تابعیت از چنين انجمني نمی دیدند. با این حال، آنها در سال به فيفا پیوستند، اما تا سال 1950 در جام جهانی شرکت نکردند. لیگ های داخلی در بسیاری از کشورها برگزار شد. اولین مورد، همانطور که قبلاً گفته شد، لیگ فوتبال انگلیس بود که در سال 1888 تأسیس شد. در سال 1908 فوتبال برای اولین بار به عنوان یک ورزش رسمی در بازی های المپیک گنجانده شد. تا زمانی که اولین جام جهانی فوتبال در سال 1930 برگزار شد، مسابقات فوتبال بازی های المپیک، به عنوان معتبرترین مسابقات در سطح ملی شناخته می شد. اگرچه، فوتبال زنان تا سال 1996 همچنان اضافه نشده بود.

 

بازیکنان سیاه پوست

مانند بسیاری از ورزش های دیگر، مردان سفید پوست برای مدت طولانی در صدر جدول اين ورزش بودند. در ورزش فوتبال، بازیکنان سیاه پوست نسبتاً زود شروع به بازي کردند و در مقایسه با ورزشي مثل تنیس، فوتبال به طور سنتی به عنوان یک ورزش با ترکیبی از بازیکنان سیاه و سفید شناخته می شد. در بریتانیا، اندرو واتسون به عنوان اولین بازیکن سیاه پوست شناخته می شود و در دهه 1880 در باشگاه اسکاتلند کوئینز پارک بازی می کرد.

 

 

یک بازی پرشور

كمتر ورزشي مثل فوتبال، اين مقدار از شور و هيجان را در خود نشان می دهد. ميادين از جمعيت پر مي شود. علاوه بر آن در مقابل تلویزیون، تماشاگران زيادي با دقت و با اشتیاق فراوان بازي را تماشا و دنبال می کنند. قبلاً در اواخر قرن نوزدهم، گودیسون پارک در انگلستان به منظور میزبانی بازی های فوتبال ساخته شد. در سال 1894، فینال جام حذفی بین ناتس کانتی و بولتون واندررز با حضور ٣٧ هزار نفر برگزار شد. نقطه عطف در توسعه استادیوم های فوتبال، ساخت استادیوم ماراکانا است. در سال 1950 استادیوم باشکوه ریودوژانیرو برای حدود ٢٠٠ هزار نفر آماده بود. هیچ ورزش دیگری استاديومي، براي ميزباني اين تعداد از تماشاگر ساخته نشده است. دو سنت متفاوت از فرهنگ هواداران در ميادين فوتبال وجود داشته است: بریتانیایی و آمریکای جنوبی. طرفداران بریتانیایی سنت آواز خواندن را انجام مي دهند، كه از میخانه ها و آهنگ های زمان کار الهام گرفته شده بود. از سوی دیگر، آمریکایی‌های جنوبی سبک کارناوال را که شامل ترقه و آتش بازی را انجام مي دهند. طرفداران در کشورهای دیگر بعدها ترکیبی از این سبك تشويقي هواداران را در پيش گرفتند.

 

مسابقات بزرگ مدرن امروزی

هیچ رویداد ورزشی دیگری به جز بازی های المپیک تابستانی امروز نمی تواند خود را با جام جهانی فوتبال مقايسه كند. اولین دوره جام جهانی فوتبال در سال 1930 در اروگوئه برگزار شد و از آن زمان هر چهار سال (به استثنای دو استثنا كه به دلیل جنگ جهانی دوم بود) برگزار شده است. در سال 1991 اولین جام جهانی زنان در چین برگزار شد و از آن زمان نیز هر چهار سال یکبار برگزار مي شود. امروزه بزرگترین تورنمنت جهانی برای باشگاه ها لیگ قهرمانان اروپا  كه از سال 1992 انجام می شود، همان جام اروپای سابق (1955-1991) است.

 

جهانی شدن بزرگترین ورزش جهان

در اواخر قرن نوزدهم، تنها چند تیم ملی فوتبال وجود داشت. انگلستان و اسکاتلند اولین تیم های فعالی را داشتند که در دهه 1870 با یکدیگر بازی کردند. امروزه 211 انجمن ملی در فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا)، نهاد حاکم بر ورزش جهانی وجود دارد. یکی دیگر از دلایل جهانی شدن را می توان در افزایش کشورهای شرکت کننده در مسابقات مقدماتی جام جهانی مشاهده کرد: از 32 کشور در سال 1934 به بیش از 200 کشور در سال 2014 رسيده بود. مناطق جهان به شش کنفدراسیون تقسیم شده‌اند: کنفدراسیون فوتبال آفریقا (CAF)، کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)، اتحادیه اتحادیه‌های اروپای فوتبال (UEFA)، کنفدراسیون آمریکای شمالی، آمریکای مرکزی و فدراسیون فوتبال کارائیب (CONCACAF)، کنفدراسیون فوتبال اقیانوسیه (OFC) و کنفدراسیون سودامریکای فوتبال (CONMEBOL).

 

فوتبال آمريكايی

فوتبال آمریکایی که فوتبال گریدیرون نیز نامیده می شود، نسخه ای از ورزش فوتبال است، که از راگبی و فوتبال انگلیسی تکامل یافته است. تفاوت آن با فوتبال عمدتاً در این است که به بازیکنان اجازه می‌دهد توپ را با دست لمس کنند، پرتاب کنند و حمل کنند. این ورزش که با 11 نفر در هر طرف بازی می شود، در آمریکای شمالی، عمدتاً در ایالات متحده، سرچشمه گرفته است، جایی که در نهایت به پرتماشاگرترين ورزش کشور تبدیل شد. همچنین به طور همزمان در کانادا توسعه یافت، جایی که به یک بازی 12 نفره تبدیل شد، اگرچه فوتبال کانادا هرگز به محبوبیت و جایگاه بالايي كه هاکی روی یخ در آنجا دارد، دست پیدا نکرد. فوتبال آمریکایی در سایر نقاط جهان به اندازه سایر ورزش های آمریکایی مانند بسکتبال و بیسبال مورد توجه قرار نگرفته است. با این حال، از دهه 1980، عمدتاً از طریق تلاش‌های بازاریابی لیگ ملی فوتبال، تیم‌ها و لیگ‌هايي در اروپا تأسیس شدند و این بازی از طریق تلویزیون به درجه‌ای از محبوبیت بین‌المللی دست یافت. این ورزش، همچنين به خاطر خطوط عمودی فضاي که زمین شكلي مستطیل را مشخص می کند، فوتبال گریدیرون نامیده می شود.

 

شكل گيري فوتبال در آمریکا

فوتبال Gridiron ایجاد دانشگاه های نخبه آمریکایی بود، واقعیتی که نقش متمایز آن را در فرهنگ و زندگی آمریکایی شکل داده است. پس از چندین دهه بازی غیررسمی و سازماندهی شده توسط دانشجویان که توسط اساتید به عنوان جایگزینی برای هرج و مرج مخرب تر اجرايي می شد. اولین بازی فوتبال بین دانشگاهی در 6 نوامبر 1869 در نیوبرانزویک، نیوجرسی، بین رقبای درون ایالتی پرینستون و راتگرز برگزار شد كه طبق قوانین اقتباس شده از قوانین اتحادیه فوتبال لندن بود. این بازی به سبک فوتبالي به شکل غالب تبدیل شد زیرا کلمبیا، کرنل، ییل و چند کالج دیگر در شمال شرقی این ورزش را در اوایل دهه 1870 آغاز کردند، و در سال 1873 نمایندگانی از دانشگاه های پرینستون، ییل و راتگرز در شهر نیویورک گرد هم آمدند. اتحادیه فوتبال بین دانشگاهی را تأسیس کردند و یک قانون مشترک تصویب شد. نشانه هايي از فوتبال آمريكايي به سبك امروزي را می‌توان در معرفی قانونی در سال 1894 مشاهده کرد، که برجستگی میخ یا صفحات آهنی در کفش و هرگونه ماده فلزی روی شخص بازیکن را ممنوع می‌کرد. قوانینی که مرزهای بین خشونت مجاز و غیرمجاز را تعیین می‌کنند، در طول سال‌ها، به دليل افزایش نگرانی در مورد مرگ‌ها و جراحات (برای مثال، در اوایل دهه 1930 و همچنین در دهه 1890) به طور مداوم مورد بازنگری قرار گرفته‌اند. برای اطمینان از ایمنی بیشتر، تعداد مقامات از دو نفر در سال 1873 به هفت نفر در سال 1983 افزایش یافت. با گذشت زمان، بهبود تجهیزات و همچنین تدابیر ایمنی بیشتری در برابر صدمات جدی ایجاد شد. در دهه 1890، تنها محافظت بازیکنان در برابر ضربه به سر، از موهای بلند و محافظ بینی چرمی آنها بود. اولین پوشش سر در سال 1896 به سادگی از سه بند چرمی تشکیل شده بود. کلاه ایمنی که از تسمه‌هایی برای ایجاد فضای بین پوسته کلاه و سر فرد استفاده می‌کرد، در سال 1917 معرفی شد. با این حال، تا سال 1939 ،  کلاه ایمنی در فوتبال کالج مورد نیاز نبود. تجهیزات پيشرفته گاهی اوقات به جای کاهش دادن خطرات بازی  را افزایش می داد. کلاه پلاستیکی که در سال 1939 معرفی شد، تبدیل به یک سلاح بالقوه کشنده شد.

 

فوتبال و شرط بندی

شرط بندی فوتبل از ابتدای شروع رسمی این ورزش در کشورهای مخلف بخصوص انگلستان بسیار رایج بوده (در حدود 1900 میلادی) و تا همین امروز پر طرفدار ترین و پر کاربر ترین نوع رایج شرط بندی در سراسر جهان است. همچنان شرط بندی های کلاسیک کاغذی و شرط بندی های پشرفته آنلاین در کازینو آنلاین های مخلف بر قرار است و بهترین سایت های شرط بندی خارجی در تمام کشور ها حتی بهترین سایت های شرط بندی داخلی (ایرانی) نیز با بالاترین ترافیک شرط بندی در این ورزش محبوب رو به رو هستند. در اینجا ما برای شما بهترین سایت های شرط بندی فوتبال را گردآوری کردیم که از طریق دکمه بالای همین صفحه روی “شروع پیش بینی” کلیک کنید و به همه آنها بدون فیلتر شکن دسترسی داشته باشید.

5 / 5. 63