همیشه دیدن یک نام آشنای ایرانی در قله های موفقیت موجب افتخار ماست. پیاده روی مشاهیر در هالیوود یکی از معروف ترین اماکن دنیاست که به بهترین هنرمندان هالیوود و جهان در زمینه بازیگری، کارگردانی، موسیقی و تئاتر تعلق دارد. خوشبختانه ایرانیان در این پیاده روی ارزشمند هم سهمی دارند و خواننده مشهور و محبوب ایرانی، اندی، به عنوان اولین ایرانی، یک ستاره با آرم گرامافون در این پیاده رو به خود اختصاص داده است. اگر دوست دارید این هنرمند محبوب و افتخارات او و جزئیات دریافت ستاره هالیوود توسط او را بهتر بشناسید؛ با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

 

بیوگرافی اندی

آندرانیک مددیان؛ بیشتر با نام هنری اش اندی، خواننده، ترانه سرا و بازیگر ایرانی-ارمنی است. او به آمریکا مهاجرت کرد و در حال حاضر در لس آنجلس زندگی می کند. او به چندین زبان از جمله فارسی، ارمنی و انگلیسی آواز می خواند.

اندی اولین بار با پیوستن به کوروس شاهمیری به شهرت رسید و دوتای موفق اندی و کوروس را تشکیل دادند و 4 آلبوم را با هم منتشر کردند: خواستگاری (1985)، پرواز (1987)، آلبوم بسیار موفق بالا (1990) و خداحافظ (1991).

این دو در سال 1992 از هم جدا شدند و اندی و کوروس هر دو در انفرادی حرفه ای موفق بودند. پس از آن زمان، این دو بارها با هم متحد شدند. در سال‌های 2002 و 2004، آن‌ها با هم در سن خوزه، کالیفرنیا، برای تماشاچیان فروخته‌شده اجرا کردند.

در سال 2009، اندی و کوروس با هم به یک تور بین المللی در دیاسپورای ایرانی رفتند و دوباره در ماه می 2010 با هم اجرا کردند. آنها همچنین در موزیک ویدیویی از فارز با هم ظاهر شدند و آهنگ موفق خود “نیلوفر” را بازسازی کردند.

اندی 16 آلبوم به عنوان هنرمند انفرادی منتشر کرده است. سه تک آهنگ آخر او در رتبه اول جدول قرار گرفته اند. در سال 2013، اندی نامزد بهترین هنرمند مرد، بهترین بازیگر زنده و بهترین سرگرمی سال در جوایز موسیقی جهانی شد. سال بعد، جایزه «هزاره» در مراسم جوایز موسیقی اپل بزرگ در شهر نیویورک به او اهدا شد.

 

دریافت ستاره هالیوود

در 17 ژانویه 2020، اندی در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود مورد تجلیل قرار گرفت و ستاره‌اش 2684 امین ستاره در این پیاده رو بود. او اولین ایرانی بود که این افتخار را دریافت کرد. ستاره او در خیابان هایلند در 6810 بلوار هالیوود در لس آنجلس قرار دارد.

 

چرا اندی ستاره هالیوود دریافت کرد؟

استعداد عظیم موسیقایی، تلاش‌های بشردوستانه و پیشینه‌های متنوع اندی مددیان به طور قابل توجه به مدت 40 سال به اوج خود رسیده است که در طی آن او به نمادی محبوب در سراسر جهان تبدیل شده است. اندی 15 آلبوم منتشر کرده است که میلیون ها نسخه در سطح بین المللی فروخته است.

هنگامی که اندی شروع به کشف ریشه های موسیقی خود می کرد، سرزمین مادری او وارد دوره ای پرتلاطم شد که منجر به جنگ داخلی شد.

او تصمیم گرفت ایران را ترک کند و با ویزای دانشجویی به کالیفرنیا نقل مکان کرد تا برای دانشگاه Cal State LA فوتبال بازی کند. اندی علیرغم شروع از صفر بدون شبکه پشتیبانی یا مکانی برای زندگی، توانست زندگی خود را در لس آنجلس بسازد. او در طول روز در کلاس‌های آموزشی شرکت می‌کرد و شب‌ها در کلوپ‌های محلی با گیتار زدن کار می‌کرد. سپس اندی به همراه کوروس شاهمیری، گروه موسیقی دوگانه اندی و کوروس را تشکیل داد. این دو تا قبل از شروع کار انفرادی خود چهار آلبوم با هم منتشر کردند.

اندی به خاطر خلق تلفیقی از صدا که موسیقی میراث ایرانی-ارمنی او را با ریتم های آفریقایی، لیس گیتار فلامنکو اسپانیایی و موسیقی رقص غربی ترکیب می کند، اعتبار دارد. صدای جهانی و عجیب او منعکس کننده ریشه ها و تجربیات بین المللی اوست که به او اجازه داده با میلیون ها نفر در سراسر جهان ارتباط برقرار کند.

او ملقب به “پرشین بونو” بوده و این نوازنده ایرانی ارمنی آمریکایی تورهای گسترده ای در سراسر جهان با اجرای برخی از معتبرترین سالن ها، تئاترها و استادیوم های جهان داشته است و میلیون ها آلبوم در این فرآیند فروخته است.

در سال 2017، اندی اولین خواننده ایرانی-ارمنی-آمریکایی بود که مدال افتخار جزیره الیس را در نیویورک دریافت کرد.

او آهنگ Stand by Me را با جان بون جووی برای نشان دادن همبستگی و آگاهی مردم ایران ضبط کرد و میلیون ها بازدید را در یوتیوب به دست آورد.

او علاوه بر همکاری‌های موسیقایی برجسته با جان بون جووی، ریچی سامبورا، لا تویا جکسون، دان واس و جان شنکس، به‌عنوان بازیگر و موسیقی در فیلم‌هایی از جمله «خانه شن و مه»، «حافظ» مشارکت داشته است و همچنین چندین فیلم مستقل دیگر.

اندی در طول 40 سال فعالیت حرفه ای خود جوایز متعددی از جمله جایزه آیکون و بهترین دوئت با لا تویا جکسون از جوایز موسیقی اپل بزرگ، جایزه کنکورد از مسکو در سال 2014، جایزه صدای آمریکا (برنامه خبری فارسی) را به دست آورده است؛ برای بهترین هنرمند سال، جایزه FOG (Festival of Globe) برای هنرمند افسانه ای و برتری در موسیقی در سن خوزه، کالیفرنیا، و چندین جایزه از AMFA.

اندی که یک انسان دوست واقعی است، در طول دوران حرفه ای خود به بسیاری از اهداف خیریه بین المللی کمک کرده است.

او افسر Voices Out است، یک سازمان غیرانتفاعی 501(c)3 که توسط همسرش شانی ریگزبی، خواننده/ترانه سرا و تهیه کننده فیلم، تاسیس شده است.

ماموریت Voices Out ارائه صدا و کمک به کودکان و حیوانات در شرایط غفلت‌آمیز، آزاردهنده و رها شده در ایالات متحده و خارج از کشور است.

اندی ساعت ها و اجراهای بی شماری را برای جمع آوری کمک های مالی برای حمایت از امکانات پزشکی در سراسر جهان اهدا کرده است.

به دلیل محبوبیت بین‌المللی و شهرت بشردوستانه‌اش، اندی برای اجرای کنسرت صلح جهانی با اعلیحضرت دالایی لاما در سال 2012 دعوت شد.

این کنسرت جشن موسیقی، صلح و زمینه مشترک بود. امروز اندی گواه زنده رویای آمریکایی است. یکی از ساکنان قدیمی لس آنجلس، تنوع و فرهنگ غنی این شهر به تقویت صدای منحصر به فرد او کمک کرده است که او را به سوپراستار بین المللی رسانده است.

به این ترتیب روز جمعه ۱۷ ژانویه ۲۰۲۰، نام جدیدی به پیاده‌روی مشاهیر هالیوود اضافه شد:

آندرانیک مددیان که در نقش اندی هنرنمایی می‌کند و به شاهزاده پاپ ایرانی لقب گرفته است، اولین هنرمند ایرانی است که ستاره‌ای در پیاده روی مشاهیر هالیوود دارد.

اندی جهان را گشته و طرفداران زیادی در میان ایرانیان ایرانی و ارمنی آمریکایی گرد آورده است. هفته گذشته، تعداد زیادی از آن طرفداران در لس آنجلس برای رونمایی از ستاره او شرکت کردند و نام او را در طول مراسم فریاد زدند.

او در حین سخنرانی خود به شوخی گفت: «به من گفتند از صمیم قلب صحبت کن و مشکل این است که نمی توانم به قلبم برسم، چون خیلی سریع می دود. اندی که در تهران به دنیا آمده است، حدود 40 سال است که در لس آنجلس زندگی می کند. او گفت: “تمام زندگی ام رویای نواختن موسیقی راک را داشتم و می دانستم که اینجا همان مکان است.” “لس آنجلس مقصد بود و همه چیز سفر بود.”

اندی عاشق موسیقی بود که در ایران بزرگ شد، جایی که به گفته خودش خانواده اش تا کلاس هفتم آه در بساط نداشتند و پدرش مجبور شد برای اولین گیتارش وام بگیرد.

در اوایل 20 سالگی، او تازه در آستانه انتشار اولین تک آهنگ بود، اما انقلاب ایران این برنامه ها را لغو کرد.

او به یاد آورد: “انقلابی رخ داد، همه فرار کردند. و البته، من خوش شانس بودم – ابتدای آن، من به آمریکا آمدم.”

اگرچه اندی دهه‌ها در ایالات متحده بوده است، اما هنوز هم در ایران بسیار محبوب است، جایی که موسیقی او در آنجا ممنوع است.

او گفت: «به خصوص به این دلیل که موسیقی ما از لس آنجلس است، به نوعی سکسی و آمریکایی است.” آن موسیقی قطعا ممنوع است.” با این وجود، مردم راه هایی برای گوش دادن پیدا کردند. موزیک ویدیوهای او روی نوارهای VHS دوبله شد و به صورت قاچاق به ایران منتقل شد، جایی که طرفدارانش تصاویری از اندی را تماشا کردند که در خیابان های لس آنجلس مخفیانه می رقصید. اندی گفت: “این یک جنایت بود و غیرقانونی بود. بنابراین، [بسیاری] افراد به خاطر آن زندانی شدند، زیرا کاست‌ها و نوارهای VHS ما را در اختیار داشتند.” اما مردم پافشاری کردند، این نشان می دهد که شما نمی توانید موسیقی را متوقف کنید.

اندی مددیان هرگز به ایران بازنگشته است و ستاره او در پیاده‌روی مشاهیر هالیوود در بحبوحه بحرانی است که هزاران مایل دورتر در حال گسترش است.

اعتراضات، سرکوب‌های خونین و البته تشدید تنش‌ها با ایالات متحده وجود داشته است که اندی در مراسمی در هالیوود به آن اشاره کرد. او خطاب به جمعیت گفت: «من فقط امیدوارم و آرزو می کنم روزی برسد که آمریکا و ایران با هم دوست شوند، بنابراین ما به عنوان ایرانی آمریکایی قادریم دوستان آمریکایی خود را به ایران برگردانیم و به آنها نشان دهیم که ایران چقدر زیبا است. مردم ایران چقدر زیبا هستند و چقدر آمریکایی ها را دوست دارند.»

دنی هاجک و آرزو رضوانی از NPR تولید و ویرایش صوت این مصاحبه را بر عهده داشتند. کارآموز تحریریه جان لوئیس آن را برای وب اقتباس کرد.

 

کلام آخر

در این مقاله به معرفی اولین ایرانی دریافت کننده ستاره هالیوود در پیاده روی مشاهیر پرداختیم. امیدواریم برایتان جذاب بوده باشد. سپاس از این که همراهمان هستید.

4.8 / 5. 22