همه چیز در مورد مراسم مت گالا

Met Gala یا Met Ball یک جشن سالانه برای جمع آوری کمک های مالی است که به نفع موسسه لباس موزه هنر متروپولیتن در شهر نیویورک برگزار می شود. گالا به عنوان معتبرترین و پر زرق و برق ترین رویداد مد جهان در نظر گرفته می شود و  بسیار مورد توجه است. افراد مشهوری که در حوزه‌های مختلف حرفه‌ ای، از جمله مد، فیلم، تلویزیون، تئاتر، موسیقی، تجارت، ورزش، رسانه‌های اجتماعی و سیاست، همزمان با جامعه مرتبط هستند، به مراسم مت گالا که توسط مجله ووگ برگزار می‌شود دعوت می‌ شوند.

Met Gala رویدادی است که هر ساله در اولین دوشنبه ماه مه برگزار می‌شود، که افتتاحیه نمایشگاه مد سالانه موسسه Costume است که در Upper East Side منهتن میزبانی می‌شود. بسیاری از حاضران بر روی جلد و صفحات ووگ به تصویر کشیده شده اند. این رویداد هر سال موضوع خاص نمایشگاه مؤسسه لباس آن سال را جشن می گیرد، که طرز پوشیدن لباس رسمی شب را تعیین می کند.

با گذشت زمان، مت گالا از کانون نیویورک تکامل یافته و در چشم انداز خود به طور فزاینده ای جهانی شده است. به عنوان مثال، تم گالا 2023 با عنوان “کارل لاگرفلد: لاین زیبایی” است که به کمک های هنری طراح فقید آلمانی در دنیای مد و تکامل او را ردیابی می کند. و هر چهار میزبان مهمان از اروپا خواهند آمد. در سال 2022، موضوع “زرق و برق طلایی” نام داشت که به افتخار عصر طلایی در نیویورک بود. از مهمانان انتظار می رود که مد خود را مطابق با موضوع نمایشگاه، که عموماً مد لباس است، تنظیم کنند. آنا وینتور، روزنامه‌نگار بریتانیایی-آمریکایی، که سردبیر مجله ووگ است، از سال 1995 تا کنون ریاست یا یکی از ریاست‌های مت گالا را بر عهده داشته است.

مت گالا در سال 1948 توسط النور لامبرت، تبلیغ‌کننده مد، به عنوان جمع‌آوری کمک مالی برای موسسه تازه‌ تاسیس لباس به مناسبت افتتاحیه نمایشگاه سالانه آن تأسیس شد. اولین جشن شامل یک شام بود و بلیط هر کدام 50 دلار بود. در طول چند دهه اول وجود خود، گالا به سادگی یکی از مزایای سالانه بسیاری بود که برای مؤسسات خیریه نیویورک برگزار می شد. بر این اساس، شرکت کنندگان در جشن های اولیه تقریباً به طور کامل اعضای جامعه عالی نیویورک یا صنعت مد این شهر بودند. از سال 1948 تا 1971، این رویداد در مکان های مختلف منهتن، از جمله Waldorf Astoria، Central Park، و Rainbow Room برگزار شد.

هنگامی که دایانا وریلند در سال 1972 مشاور مؤسسه لباس شد، جشن شروع به تبدیل شدن به یک رویداد جهانی تر و پر زرق و برق کرد. این رویداد با حضور شرکت کنندگانی مانند الیزابت تیلور، اندی وارهول، بیانکا جگر، دایانا راس، التون جان، لیزا مینلی، مدونا و چر با نخبگان شهر شروع به تبدیل شدن به چهره‌ای بالاتر کرد. در طول سال های وریلند بود که گالا برای اولین بار در Met برگزار شد و تم های گالا معرفی شدند.

گالا به طور گسترده به عنوان یکی از برجسته ترین و منحصر به فرد ترین رویدادهای اجتماعی در جهان در نظر گرفته می شود. همچنین یکی از بزرگ‌ ترین شب‌ های جمع‌آوری کمک مالی در شهر نیویورک است، با ۹ میلیون دلار در سال ۲۰۱۳، ۱۲ میلیون دلار در سال بعد، و سپس تا سال ۲۰۲۲ به رکورد ۱۷.۴ میلیون دلار افزایش یافت. Met Gala یکی از قابل توجه ترین منابع مالی برای موسسه است، که مجموع مشارکت ها برای اولین بار پس از رویداد 2019 از 200 میلیون دلار فراتر رفت. آنا وینتور، رئیس این رویداد، در سال 1995 ریاست موسسه را بر عهده گرفت. همچنین به گفته وینتور، مراسم مت گالا در اولین دوشنبه ماه می برگزار می شود. فهرست مهمانان او افزایش یافت و شامل افراد مشهوری در سراسر جهان از دنیای مد، سرگرمی، تجارت، ورزش و سیاست شد که در نهایت صفحات Vogue را زیبا کردند.

از سال 1948، مت گالا هر سال به طور متوالی برگزار می شود، به جز در سال های 2000 و 2002. گالا در سال 2021 از سر گرفته شد، اما در سپتامبر به جای در ماه مه همان سال برگزار شد. در سال 2022، گالا به برگزاری مراسم سنتی ماه مه بازگشت.

مراسم جشن Met Costume Institute یک مزیت بسیار مشهور برای جمع آوری کمک مالی است که به عنوان جشن افتتاحیه نمایشگاه مد سالانه موسسه عمل می کند. پس از این رویداد، نمایشگاه به مدت چند ماه ادامه دارد. به عنوان مثال، نمایشگاه 2014 قرار بود از 8 می تا 10 اوت 2014 ادامه داشته باشد. این ماجرا، با حضور شخصیت‌هایی از هنر، مد، جامعه بالا، سینما و موسیقی، از سال 1948 در Met برگزار می‌شود و به عنوان برترین رویداد فرش قرمز سالانه صنعت مد در نظر گرفته می‌شود. مدهای فرش قرمز آن به‌طور گسترده عکس‌ برداری، بررسی، نقد و تقلید می‌شوند. موزه در اولین دوشنبه ماه مه به دلیل برگزاری جشن به روی عموم بسته است. آنا وینتور، سردبیر ووگ و رئیس رویداد گالا از سال 1995 (به استثنای سال‌های 1996 و 1998)، بر کمیته مزایا و فهرست مهمانان نظارت می‌کند و کارکنان ووگ به جمع‌آوری فهرست دعوت‌شدگان کمک می‌کنند. در سال 2014، بلیط‌های انفرادی 30000 دلار آمریکا برای کسانی که خارج از فهرست رسمی مهمانان بودند، هزینه داشت، پس از اینکه قیمت‌ها به میزان 10000 دلار افزایش یافت تا انحصاری بودن رویداد افزایش یابد. فهرست میهمانان سالانه به حدود 650 یا 700 نفر محدود شده است. از دهه 2020، مت گالا شامل تأثیرگذاران رسانه های اجتماعی آغاز شده است. هزینه یک صندلی برای هر مهمان برای شرکت در مت گالا تا سال 2023 به 50000 دلار آمریکا افزایش یافته بود. گالا 2015 و موضوع آن “چین: از طریق شیشه نگاه” موضوع یک مستند شد؛ اولین دوشنبه ماه مه، به کارگردانی اندرو روسی و تهیه کنندگی Condé Nast Entertainment، Vogue، و استودیو نسبیت. 225 عکاس، خبرنگار و شرکت کننده در رسانه های اجتماعی مورد تایید این رویداد را برای مستند مستند کردند. همه شرکت کنندگان دیگر از استفاده از رسانه های اجتماعی در این مراسم منع شدند. مهمانان اطلاعیه هایی در مورد محدودیت سلفی و رسانه های اجتماعی در داخل جشن دریافت کردند. فرمان عدم سلفی به نسخه های بعدی مت گالا تعمیم داده شد. از سال 2018، وینتور اعلام کرد که مهمانان ممکن است قبل از سن 18 سالگی مجاز به شرکت در مراسم جشن نباشند.

 

 

تم مراسم مت گالا

هر سال تم خاصی به این نمایشگاه اختصاص می‌یابد که از مهمانان انتظار می‌رود که آن را دنبال کنند، اما اجباری ندارند. این شامل کوکتل پارتی و یک شام رسمی است. در طول کوکتل پارتی میهمانان می‌ آیند تا روی فرش قرمز قدم بزنند، از نمایشگاه موضوعی ویژه سال بازدید کنند، و قبل از مهمانی شام که شامل سرگرمی‌ های جالب برجسته روز است، بنشینند. این موضوع نه تنها نوع نمایشگاه سالانه را تعیین می‌کند، بلکه برای مهمانانی که سعی می‌کنند لباس بپوشند تا تم سال را حفظ کنند، اغلب باعث می‌شود موضوعات مد خاصی در میان خرده‌فروشان مد پیشرو در جهان اجرا شود. گاهی اوقات، مانند سال 2013، با Punk: Chaos to Couture، موضوع ارائه شده نامشخص یا دشوار در نظر گرفته می شود، زیرا یک دستورالعمل سبک روشن ارائه نمی دهد.

5 / 5. 47