اگر شما یک فروشنده کوتاه مدت باشید یا به شدت در سهام انرژی سرمایه گذاری کرده باشید، به احتمال زیاد شما، همراه با اکثر جامعه سرمایه گذاری، آن را در سال 2022 در پیش گرفته اید. در آن زمان شاخص داو جونز Industrial Average ( ^DJI -0.11٪، S&P 500 (^GSPC 0.69٪) و Nasdaq Composite متمرکز بر رشد (^IXIC) به ترتیب با 9٪، 19٪ و 33٪ کاهش یافتند. این بدترین عملکرد برای سه شاخص عمده سهام ایالات متحده از سال 2008 بود.

اما یک سال جدید امیدهای جدید، فرصت های جدید و البته پیش بینی های جدید به ارمغان می آورد. آنچه در زیر می آید تعدادی پیش بینی بازار سهام برای سال 2023 است که همه چیز را از عملکرد سهام خاص خاص تا انتظارات برای اقتصاد ایالات متحده پوشش می دهد.

 

 1. تا پایان سال همچنان در بازار نزولی خواهیم بود

بیایید با اصلی‌ ترین سؤال در ذهن سرمایه‌ گذاران شروع کنیم: بازار گسترده‌ تر در سال 2023 چه خواهد کرد؟ بر اساس آنچه تاریخ به ما می گوید، من فکر می کنم که وال استریت تا پایان سال همچنان در بازار نزولی خواهد بود. اگرچه این امکان وجود دارد که شاخص‌ ها به طور جزئی بالاتر به پایان برسند، اما بازار صعودی جدیدی اعلام نخواهد شد.

به طور معمول، فدرال رزرو برای کمک به اقتصاد بیمار و یا بازار سهام، نرخ بهره را کاهش می دهد. اما با توجه به اینکه بانک مرکزی کشور با تورم بالای تاریخی مقابله می کند، کاهش نرخ بهره هنوز فاصله زیادی دارد. معمولاً S&P 500 در همسایگی یک سال طول می کشد تا پس از شروع کاهش نرخ، به پایین ترین سطح خود دست یابد.

 

 1. ایالات متحده در سال 2023 وارد رکود خواهد شد

برای تقویت پیش‌بینی اول، تعجب‌ آور نیست که شاهد سقوط اقتصاد ایالات متحده در رکود در سال جاری باشیم که نشانگر محتمل بودن رکود، وارونگی گسترده منحنی بازده اوراق خزانه داری است. منظور من از «وارونگی» اوراق با سررسید بلندمدت است که بازدهی کمتری نسبت به اوراق با سررسید کوتاه مدت دارند. به طور معمول، منحنی بازده به بالا و به سمت راست شیب دارد، با اوراق قرضه با تاریخ طولانی‌تر که بازدهی بالاتری دارند.

اگرچه هر وارونگی منحنی بازدهی با رکود همراه نیست، اما قبل از هر رکودی از جنگ جهانی دوم، وارونگی منحنی بازده وجود دارد. بزرگی وارونگی بین اوراق 2 ساله و 10 ساله خزانه داری در سال 2022 بیشترین میزان در چهار دهه گذشته بود.

 

 1. منحنی بازده نرخ بهره وارونگی خود را در نیمه دوم سال معکوس خواهد کرد

از طرف دیگر، من کاملاً انتظار دارم که وارونگی منحنی بازدهی قبل از عبور از خط پایان ضرب المثل در سال 2024، خود را اصلاح کند. وال استریت و سرمایه گذاران تمایل به آینده نگری دارند و باید شفافیت بهتری در مسیر پیش رو وجود داشته باشد.

مسلماً بزرگترین ذینفع منحنی بازدهی که وارونگی آن را معکوس می کند، صنعت سرمایه گذاری در املاک وام مسکن (REIT) خواهد بود. با کاهش هزینه‌ های وام‌ گیری کوتاه‌ مدت و یا افزایش بازدهی بلندمدت، REIT‌ های وام مسکن مانند مدیریت سرمایه آنالی و سرمایه‌گذاری AGNC باید از حاشیه سود خالص‌ تر سود ببرند.

 

 1. نرخ تورم ایالات متحده سال را بسیار کمتر از انتظارات به پایان می رساند

اگر نقطه روشنی برای ضعف اقتصادی احتمالی در سال 2023 وجود داشته باشد، این است که نرخ تورم ایالات متحده می تواند سریعتر از بالاترین سطح 40 ساله 9.1٪ ثبت شده در ژوئن 2021 عقب نشینی کند.

رکود به شدت به کالاهای انرژی ضربه می زند. با توجه به افزایش شدید نفت خام و گاز طبیعی در سال گذشته، کاهش قابل توجه یک یا هر دو کالا می تواند به طور قابل توجهی نرخ تورم را کاهش دهد.

اما امید خود را از دست ندهید، بعید است که کاهش سریع نرخ تورم سیاست پولی فدرال رزرو را تغییر دهد. جروم پاول، رئیس فدرال رزرو، آشکارا گفته است که بانک مرکزی مایل است برای مدت طولانی‌ تری روی نرخ‌ های بالاتر بنشیند تا اطمینان حاصل شود که تورم به خوبی تحت کنترل است.

 

 1. مراقبت های بهداشتی بالاترین عملکرد در سال 2023 خواهد بود

سال گذشته، سهام مراقبت‌ های بهداشتی با هم متفاوت بود و شرکت‌ های مبتنی بر کووید-19 در حال تلاش بودند زیرا بدترین وضعیت همه‌ گیری در دید قرار گرفت. در سال 2023، انتظار داشته باشید که سهام مراقبت های بهداشتی به دلیل ماهیت دفاعی آنها و ارزش گذاری های به طور کلی جذاب درخشش داشته باشند.

به عنوان مثال، مهم نیست که اقتصاد یا بازار سهام ایالات متحده چقدر ضعیف عمل می کند، ما نمی توانیم زمان بیماری یا بیماری هایی را که به آن مبتلا می شویم کنترل کنیم. این امر تقاضای ثابتی را برای داروهای تجویزی، دستگاه های پزشکی و انواع خدمات مراقبت های بهداشتی در هر محیط اقتصادی ایجاد می کند. به عبارت دیگر، سهام مراقبت های بهداشتی می تواند همان چیزی باشد که پزشک در طول افزایش نوسانات برای سهام سفارش داده است.

 

 1. سهام معدن طلا جزو صنایع با بهترین عملکرد خواهد بود

از نظر صنایع، سهام طلا می تواند در سال 2023 درخشش خود را بازیابد و به میزان قابل توجهی از بازار گسترده تر پیشی بگیرد.

تعدادی اتفاق بالقوه برای فلزات گرانبها و ذخایر معدنی در سال جاری وجود دارد، از جمله عدم قطعیت اقتصادی، تورم بالای تاریخی (حداقل در اوایل سال) و چندین سال چاپ بی وقفه پول توسط خزانه داری ایالات متحده، که باعث می شود دارایی های سخت مانند طلا جذاب تر به نظر می رسند.

نکته دیگری که باید در نظر گرفت این است که سهام طلا در مراحل اولیه بازار صعودی بهترین عملکرد خود را دارند. در حالی که، به نظر من، بعید است که یک بازار صعودی در سال 2023 محقق شود، سرمایه‌ گذاران ممکن است خود را برای یک بازار صعودی در سهام طلا خیلی زودتر از بازار رسمی صعودی در Dow، S&P 500 و Nasdaq Composite قرار دهند.

 

 1. سهام انرژی پس از یک سال قوی با مشکل مواجه خواهند شد

از سوی دیگر، سهام انرژی می تواند سال 2023 چالش برانگیزی داشته باشد. همانطور که قبلاً اشاره کردم، اگر رکود اقتصادی در ایالات متحده یا در سطح جهانی رخ دهد، تقاضا برای کالاهای انرژی کاهش می یابد که این خبر بدی برای قیمت نفت خام و گاز طبیعی است.

نکته دیگر این است که قیمت نفت و گاز در نیمه دوم سال 2022 بدون کاهش زیادی در قیمت سهام نفت و گاز کاهش یافته است. زمانی که سرمایه گذاران در مورد عدم ارتباط بین قیمت کالاهای انرژی و حفاری های نفت و گاز در چند ماه گذشته عاقلانه عمل کنند، نتیجه می تواند بد باشد.

 

 1. اپل به زیر 100 دلار سقوط می کند

هفته گذشته، اپل، بزرگترین شرکت سهامی عام از نظر ارزش بازار در ایالات متحده، (AAPL 0.77%)، به زیر ارزش 2 تریلیون دلار سقوط کرد و به پایین ترین قیمت سهام خود (124 دلار) از ژوئن 2021 رسید. در سال 2023، من به دنبال اپل هستم چرا که به دو رقمی بازگشت و به زیر 100 دلار سقوط کرد.

اگرچه بخش خدمات اپل همچنان قوی است و این شرکت اکثریت سهم بازار گوشی های هوشمند ایالات متحده را به خود اختصاص داده است، نرخ رشد اپل به طور قابل توجهی کاهش یافته است. آیفون 14 که تفاوت زیادی با مدل قبلی خود ندارد، همراه با چالش های زنجیره تامین خارج از کشور، می تواند در این کاهش سرعت نقش داشته باشد.

علاوه بر این، افزایش سریع نرخ بهره به این معنی است که اپل دسترسی به بدهی ارزانی را که گهگاه برای تسریع بازخرید سهام از آن استفاده می‌ کرد، از دست داده است. با رشد فروش تنها 3 درصد در سال 2023 (به ازای هر وال استریت)، نسبت قیمت به درآمد تقریباً 21 چندان ارزان نیست.

 

 1. تویوتا سال 2023 را به عنوان بزرگترین خودروساز جهان از نظر ارزش بازار به پایان خواهد رساند

کمی بیش از یک سال پیش، تولید کننده خودروهای الکتریکی (EV) تسلا (TSLA 7.33 درصد) ارزش یک تریلیون دلاری را به سمت شمال پیش برد که بیشتر از مجموع هر خودروساز قدیمی معامله عمومی بود! از زمان زنگ بسته شدن در 4 ژانویه، تسلا دوباره به ارزش بازار 409 میلیارد دلاری رسید. تا پایان سال 2023، من انتظار دارم که تسلا با ارزش بازار (در حال حاضر 187 میلیارد دلار) در جایگاه دوم تویوتا موتور قرار گیرد.

سرمایه گذاران متوجه می شوند که تسلا در برابر بادهای مخالف زنجیره تامین، تورمی و تقاضا که بر صنعت خودرو تاثیر می گذارد مصون نیست. آنها همچنین در حال کنار آمدن با ایلان ماسک هستند که به طرق مختلف یک مسئولیت غیرقابل انکار برای تسلا است.

 

 1. سهام چین بسیار بهتر از سهام ایالات متحده خواهد بود

مدتی است که سهام چین به خوبی از سهام ایالات متحده بهتر عمل کرده است. فکر من این است که در سال 2023 تغییر می کند.

بدون شک بزرگترین مشکل چین برای نزدیک به سه سال مدیریت این کشور با همه گیری کووید-19 بوده است. استراتژی صفر کووید در کشور زنجیره‌ های تامین را فلج کرد و استان‌ ها را وارد قرنطینه‌ های به ظاهر غیرقابل پیش‌ بینی کرد. با کنار گذاشته شدن این استراتژی و خروج موثر چین از باند، درد کوتاه مدت (یعنی بیماری گسترده COVID-19) می تواند جای خود را به رشد اقتصادی و فرصت جدی در نیمه دوم سال 2023 بدهد.

این دستورالعملی برای رشد سهام ارزان قیمت چینی مانند Baidu و JD.com است.

 

 1. قیمت خانه در ایالات متحده تا 20 درصد کاهش می یابد

بعید است سال جدید با صنعت مسکن مهربان باشد. بیش از یک دهه کاهش نرخ‌ های وام مسکن، خریداران مسکن و تامین‌ کنندگان مسکن را عملاً خراب کرد. اما با افزایش سرسام آور نرخ وام مسکن 30 ساله در سال گذشته به بالاترین حد در 16 سال اخیر یعنی حدود 7 درصد، میل به خرید خانه و تامین مالی مجدد کاهش یافت. مسکن یک صنعت عرضه و تقاضا محور است. اگر تقاضا به شدت کاهش یابد، تقریباً مطمئناً می توانید انتظار داشته باشید که قیمت ها نیز به دنبال آن باشند. من معتقدم قیمت خانه می تواند 20 درصد در 12 ماه آینده کاهش یابد.

نکته در اینجا این است که اگر قیمت خانه در ایالات متحده 20 درصد کاهش یابد، تقاضا باید شروع به افزایش کند؛ حداقل از سوی خریداران نقدی. این امر صنعت مسکن را از سقوطی مشابه سال 2008 باز می دارد.

 

 1. یک بحران مالی آشکار خواهد شد (بهترین حدس: وام های خودرو کم هزینه)

من انتظار دارم که نوعی بحران مالی یا رویداد مسری در سال 2023 رخ دهد. اما با توجه به اینکه بحران‌ ها و رویدادهای سرایت چندان هم غیر معمول نیستند، این دقیقاً یک پیش‌ بینی جسورانه نیست.

آنچه که یک پیش‌ بینی جسورانه است، مشخص کردن این است که بحران از کجا منشأ خواهد گرفت. بهترین حدس من در میان وام گیرندگان گران قیمت در فضای وام خودرو است. تا اکتبر 2022، 5.13 درصد از وام گیرندگان زیربنایی حداقل 61 روز از پرداخت خودروهای خود معوق بودند که از 3.76 درصد در اکتبر 2021 افزایش یافته است. تورم بالاتر، چشم انداز نرخ بالاتر بیکاری در سال 2023 و پایان همه گیری برنامه‌های کمک مالی مرتبط، همگی برای افرادی که امتیازات اعتباری ضعیفی دارند در سال جدید، بالقوه باد مخالف هستند.

در حالی که بحران اعتباری وام های خودروی ارزان قیمت در مقایسه با بحران مالی سال 2008 کمرنگ خواهد شد، اما همچنان خبر بسیار بدی برای سهام بانک ها و صنعت خودرو خواهد بود.

5 / 5. 59