جام جهانی فوتبال 2022 نه تنها اولین مسابقاتی است که در منطقه عربی برگزار می شود، بلکه از فشرده ترین ها خواهد بود چرا که به هواداران اجازه می دهد بیش از یک بازی در روز شرکت کنند.

با دمای بالا در تابستان، هر استادیوم، مرکز تمرین و منطقه هواداران مجهز به فناوری خنک کننده با انرژی خورشیدی است تا دما را در 27 درجه سانتیگراد حفظ کند. همه استادیوم ها سازگار با محیط زیست هستند و دمای آنها قابل کنترل خواهد بود.

قطر خانه کمتر از 3 میلیون نفر است، بنابراین میراث این مسابقات باید با دقت مدیریت شود. به این منظور، برگزارکنندگان مسابقات متعهد شده‌اند که استادیوم‌هایی با عناصر مدولار بسازند، که پس از مسابقات مجدداً پیکربندی می‌شوند تا میراثی ماندگار برای جام جهانی فوتبال 2022 و فراتر از مرزهای قطر ارائه کنند.

پس از مسابقات، حدود 170000 صندلی از هم جدا شده و در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار خواهد گرفت تا به توسعه زیرساخت های ورزشی خود کمک کنند. 22 استادیوم جدید در اقتصادهای نوظهور ایجاد خواهد شد و این پیکربندی مجدد باعث خواهد شد که قطر با استادیوم هایی بین 20 تا 25000 صندلی که برای نیازهای سرگرمی داخلی آن مناسب است، قرار گیرد.

وزشگاه های جام جهانی قطر 2022

ورزشگاه Al Bayt

این استادیوم که توسط بنیاد Aspire Zone به ساخت رسیده است، می تواند تا 60000 تماشاگر را در خود جای دهد. این استادیوم با ساختار چادری غول‌پیکرش که کل ورزشگاه را پوشش می‌دهد که به نام بیت‌الشعار نام‌گذاری شده است، منحصربه‌فرد است. این چادرها در طول تاریخ توسط مردم عشایر در قطر و منطقه خلیج‌فارس استفاده می‌شده است.

طراحی استادیوم به گذشته و حال قطر باز می گردد و در عین حال الگویی از توسعه سبز و پایداری است. پس از پایان مسابقات، قسمت بالای ورزشگاه تکه تکه می شود و صندلی های اضافه به کشورهای دیگر اهدا می شود.

 

ورزشگاه Ahmad Bin Ali

استادیوم الریان که در الریان درست خارج از دوحه قرار دارد، با استفاده از عناصر مدولار که در زمان جام جهانی فوتبال 2022 سطح بالایی را تشکیل می‌دهند، ظرفیت 40000 تماشاگر را در خود جای می‌دهد.

این ورزشگاه فرهنگ قطری را از طریق “نمای مواج” خود منعکس می کند. پس از مسابقات به نزدیک به 20000 صندلی کاهش می یابد و صندلی های حذف شده به پروژه های توسعه فوتبال در خارج از کشور داده می شود.

 

ورزشگاه Al Janoub

این استادیوم که در Al Wakrah و در 18 کیلومتری دوحه قرار دارد، ظرفیت 40000 نفر را دارد و بخشی از یک مجموعه ورزشی گسترده‌تر است که شامل مسیرهای دوچرخه‌سواری و اسب‌سواری، فروشگاه‌ها، رستوران‌ها و باشگاه‌های ورزشی است. پس از جام جهانی فوتبال، ظرفیت ورزشگاه به 20000 صندلی کاهش می‌یابد و جو الکتریکی را برای مسابقات لیگ ستارگان قطر تضمین می‌کند.

 

استادیوم بین المللی خلیفه

استادیوم بین المللی خلیفه در ابتدا در سال 1976 ساخته شد و در سال 2005 بازسازی و گسترش یافت تا به عنوان مرکز بازی های آسیایی 2006 به میزبانی قطر عمل کند.

این استادیوم که شامل قوس های جارو و جایگاه های نیمه پوشیده شده است، مرکز Aspire Zone است، یک مجموعه ورزشی که شامل Aspire Academy for Sports Excellence، مرکز آبی حمد، بیمارستان پزشکی ورزشی ASPETAR و بسیاری از مکان های ورزشی دیگر است.

موزه ورزش و المپیک 3-2-1 قطر که از طریق یک مسیر پیاده روی به استادیوم متصل شده است، بر قدردانی از این که چگونه این مکان، گذشته خود را در حالی که به سوی آینده‌ای هیجان‌انگیز می‌سازد، گرامی می‌دارد، می‌افزاید.

 

ورزشگاه Lusail

استادیوم جدید لوسیل واقع در بخش Al Daayen که بخشی از شهر توسعه‌یافته لوسیل است، یکی از ورزشگاه‌های اصلی جام جهانی قطر است و میزبان مراسم پایانی مسابقات ۲۰۲۲ خواهد بود.

طرفداران از طریق جاده های ارتقا یافته، مترو دوحه یا سیستم حمل و نقل ریلی سبک Lusail به بازی ها دسترسی خواهند داشت و می توانند وقت خود را در پارک های مختلف یا در پارک موضوعی بگذرانند.

5 / 5. 1