تاریخچه توپ های جام جهانی

توپ های جام جهانی نمادین ترین و شناخته شده ترین توپ های تاریخ فوتبال هستند. جای تعجب نیست که چرا تقریباً هر کلکسیونر مجموعه خود را با جمع آوری توپ های فوتبال جام جهانی شروع کرد.

 

من اتاق نشیمن خود را با آنها تزئین می کنم ، به من اعتماد کنید، این توپ ها همه کسانی را که به خانه ی من می آیند تحت تأثیر قرار می دهند. هر توپ یک روح دارد، و هر توپ یک تاریخ. داشتن همه آنها نشان دهنده ی شوقی است که در اعماق من وجود دارد پیتر پستی – صاحب شرکت worldcupballs سازنده ی توپ های جام جهانی (1930-2022) • جام جهانی فوتبال 1930 اروگوئه 

این توپ به  مدل T معروف است که شناخته شده ترین توپ جام جهانی  در تمام دوران ها است. اروگوئه اکثر بازی های خود را با چنین توپ های مدل تی در جام جهانی 1930 انجام داد تا اینکه در بازی نهایی با آرژانتین روبرو شد. از آنجایی که آرژانتین نیز می خواست این مسابقه را با توپ خود (که توپ معمولی 12 پانلی بود) انجام دهد، نیمه اول بازی  با توپ آرژانتینی و نیمه دوم  با توپ اروگوئه انجام شد. نقش توپ ها از زمانی که آرژانتین در نیمه اول 2-1 پیروز شد بسیار مهم شد اما اروگوئه به بازی برگشت و در نهایت با مدل T خود آن را 4-2 برد و اولین قهرمان جهان شد.


 • جام جهانی فوتبال ۱۹۳۴ایتالیا 

توپ فدرال 102 از 13 پانل چند ضلعی تشکیل شده بود که با دوخت دستی برش خورده و کاملاً به هم وصل می شدند. اکثر توپ های کلاسیک در آن زمان 12 پانلی بودند (مانند نمونه هایی که 4 سال پیش در اولین جام جهانی استفاده می شد) اما فدرال 102 نوعی توپ را ارائه کرد که توری ها را روی یک پانل جداگانه قرار می داد تا توپ ها را باد کند. داخل توپ توسط توری با 6 ردیف محصور شده بود. برای اولین بار بند های چرمی توپ جام جهانی با پنبه قهوه ای جایگزین شد که بسیار شبیه به آنچه در کفش استفاده می شود است. این نشان دهنده ی یک تغییر کوچک اما یک پیشرفت مهم است. از آنجایی که پنبه بسیار نرم‌تر از هر چرم دیگری است، این امر بازیکنان را تشویق می‌کند تا راحت تر توپ را  پرتاب کنند. توپ جام جهانی فوتبال ۱۹۳۸ فرانسه آلن بسیار شبیه به فدرال 102 (توپ رسمی جام جهانی قبلی) بود زیرا از 13 پانل نیز تشکیل شده بود. تصاویر سیاه و سفید ثابت می‌کنند که توری‌های پنبه‌ای توپ‌های آلن سفید بودند، اما این رنگ ماندگاری زیادی نداشت، زیرا باران و گل بلافاصله رنگ توری‌ها را به قهوه‌ای تغییر داد. این توپ مانند مدل های قبلی خود با دست دوخته شده بود و باید توسط یک فرد ماهر باد می شد. اگر فردی که توپ را باد کرده و توری ها را بسته بود در کارش دقیق نبود، توپ کروی نمی شد که روی مسیر توپ تأثیر می گذاشت.

 

 • جام جهانی فوتبال 1950 برزیل

 حتی اگر ساخت توپ بدون توری در ابتدای دهه سی اختراع شده بود، ما باید بیش از یک دهه صبر می کردیم تا در سراسر جهان پذیرفته شود و در جام جهانی فیفا حضور یابد. Superball از 12 پانل یکسان تشکیل شده بود اما لبه های این پانل ها منحنی تر بود. Superball یک توپ قهوه‌ای بود که با دست دوخته می‌شد و فیفا به سازنده اجازه چاپ لوگو و متن روی توپ را داد. همانطور که در مورد توپ های جام جهانی 1954، 1958 و 1966 می دانیم، این یک استثنا بود، زیرا توپ ها در سوئیس، سوئد و انگلیس باید فاقد مارک تجاری باشند، صرف نظر از اینکه سازندگان توپ های مارک دار را در بازار آزاد قرار می دادند. برای فروش همزمان این قانون عجیبی از سوی فیفا بود زیرا در سال 1962 (بین جام جهانی 1958 و 1966) آنها اجازه چاپ و متن روی توپی که در جام جهانی شیلی استفاده می شد را دادند. . دلیل این کار هنوز مشخص نیست.

 • جام جهانی فوتبال 1954 سوئیس

  توپ رسمی مسابقات جام جهانی فوتبال 1954 از 18 پانل با لبه های زیگزاگی که کاملاً به یکدیگر متصل شده بودند، تشکیل می شد. این توپ کاملاً با دست دوخته شده بود و دیگر توری نداشت – درست مانند توپ  Superball از جام جهانی 1950. رنگ توپ دیگر قهوه ای تیره نبود، بلکه یک نارنجی متمایل به زرد جذاب بود. این باعث می‌شود که توپ در بازی‌های بارانی که در آن زمین گل و لای وجود دارد، بیشتر دیده شود. نام این توپ تازه طراحی شده Swiss World Champion بوده و توسط شرکت Kost Sports  ساخته شده است.

 

 • جام جهانی فوتبال ۱۹۵۸ سوئد

 توپ تاپ استار طراحی محبوبی داشت، شبیه توپ های دیگر آن زمان نبود، با این حال، روی این توپ پانل های بلند و مرتبی وجود داشت که به زیبایی کنار هم قرار می گرفتند: دو پانل کوتاه در میان دو پانل بلند و دریچه ای برای باد کردن. در مرکز یک پانل کوتاه قرار داشت. این توپ پیشرفت‌های فنی زیادی به همراه داشت، این توپ‌های چرمی با موم ضد آب  درست می شدند و همین کار توپ‌ها را در برابر آب مقاوم‌تر می کرد. توپ های استفاده شده در جام جهانی 1958 زرد، قهوه ای روشن یا سفید بودند. در مسابقاتی که باران یا کمی مرطوب بود (درست مانند فینال بین برزیل و سوئد) از رنگ سفید استفاده می شد. شاید امروز خنده‌دار به نظر برسد، اما تصمیم‌گیری برای استفاده از این توپ به عنوان توپ رسمی جام جهانی 1958 تنها در یک روز (در 8 فوریه 1958) گرفته شد.

 • جام جهانی فوتبال 1962 شیلی

 این توپ طراحی خلاقانه ای داشت. از 18 پانل چند ضلعی نامنظم تشکیل شده بود که سه شکل مختلف داشتند: شش ضلعی، مستطیلی و شش ضلعی منحنی، که همه با دوخت دستی به هم متصل شده بودند، درست مثل یک نوع پازل بزرگ . باید اعتراف کرد که این مدل به دلیل پیچیدگی پنل های آن، هنوز هم سخت ترین توپ ها به شمار می رود. با دریچه لاتکس جدید هوا برای مدت طولانی تری حفظ می شد و توپ شکل کروی خوبی داشت. از نظر زیبایی شناسی، این توپ یک توپ بسیار زیبا و مناسب برای مهم ترین مسابقات فوتبال بود. اما یک نقص مهم داشت. کیفیت  و پوشش رنگی آن ضعیف بود و دوام زیادی نداشت. نکته مهم دیگری که باید به آن اشاره کرد این است که تیم های اروپایی این توپ را دوست نداشتند.

 

 • جام جهانی فوتبال 1966 انگلستان

  Slazenger Challenge از چرم مرغوب و کاملاً دست  دوز تهیه شده بود. این توپ از 25 پانل مستطیلی تشکیل شده بود که به روشی به هم متصل شده بودند که بسیار شبیه به توپ 1958 بود و تنها درتعداد پانل ها  تفاوت داشت. در توپ Slazenger، دریچه ای در مرکز یک پانل کوچک بین دو پانل دیگر، قرار داشت. پانل های باقی مانده مانند توپ جام جهانی 1958 و سیستم باد کردن  – لاستیک لاتکس بود. این توپ کیفیت فوق‌العاده‌ای داشت و تولید آن در طول سال‌ها توسط برندهای دیگر پذیرفته شد. توپ های جام جهانی 1966 در سه رنگ مختلف ارائه می شد: سفید، زرد و نارنجی. اگرچه پرکاربردترین مدل، مدل سفید بود، اما در خاطره فوتبال دوستان ، توپ نارنجی فینال تاریخی ترین و قوی‌ترین توپ باقی مانده است.

 • جام جهانی فوتبال 1970 مکزیک 

 Telstar Durlast آدیداس از سال 1970 عرضه کننده رسمی توپ های فوتبال برای جام جهانی فوتبال شد. اولین توپ سیاه و سفید “تل استار” نام داشت که از ترکیب دو کلمه تلویزیون و ستاره گرفته شد. در آن زمان گفته می شد که این ترکیب و کنتراست دید توپ ها را در تلویزیون های رنگی و سیاه و سفید تقویت می کند، با توجه به اینکه جام جهانی مکزیک اولین جام جهانی بود که از تلویزیون در سراسر جهان پخش شد. Telstar از 32 پانل (20 صفحه شش ضلعی منتظم سفید و 12 پنج ضلعی منظم مشکی) تشکیل شده بود و در سطح بیرونی یک پوشش پلاستیکی ویژه به نام “Durlast” اعمال می شد. این باعث می شد که توپ مقابل هر سطحی محافظت کند و آن را ضد آب نگه دارد. Telstar هنوز هم یکی از نمادین ترین و کلاسیک ترین توپ ها در تمام دوران و تا حد زیادی گران ترین (اگر هنوز هم برای یافت شود) است.

 • جام جهانی فوتبال 1974 آلمان 

 Telstar Durlast این واقعیت که آدیداس یک توپ کاملاً جدید برای جام جهانی فوتبال 1974 تولید نکرد، گواه واقعی موفقیت توپ های اولیه Telstar است. آدیداس حتی این نام را حفظ کرد، فقط متن روی توپ ها را تغییر داد. توپ های جدید با یک لایه Durlast قوی تر پوشیده شده بودند تا از ورود آب از طریق درزها به توپ جلوگیری کنند. توپ‌های قدیمی‌تر به دلیل نفوذ آب سنگین‌تر می‌شدند که این کنترل آن‌ها را بسیار سخت‌تر می‌کرد و بازیکنان برای رسیدن به همان فاصله مجبور بودند آنها را محکم‌تر شوت کنند. این توپ در واقع تصویر بازی ها را به طور قابل توجهی تغییر داد. 

 • جام جهانی فوتبال 1978 آرژانتین

  برای جام جهانی فوتبال 1978 آدیداس یک مدل کاملاً جدید با طراحی شگفت انگیز عرضه کرد: تانگو – الهام گرفته از رقص کلاسیک آرژانتین. این طرح شامل 20 مثلث سیاه و منحنی  بود که هر یک بر روی سطح سفید رنگی در پانل های شش ضلعی چاپ شده بودند. از آنجایی که پانل های پنج ضلعی نیز سفید رنگ بودند، مثلث ها مجموعه ای از دایره های سیاه و ظریف را روی سطح سفید ایجاد کردند. وقتی توپ در حال چرخش بود، جلوه زیبایی توسط دایره های سیاه ایجاد می کرد که از نظر بصری بسیار جذاب بود. تانگو بسیار محبوب شد و با برند آدیداس همکاری کرد. جای تعجب نیست که چرا طرح تانگو تا جام یورو 2000 نسبت به توپ های رسمی آدیداس برتری داشت. 

 • جام جهانی فوتبال 1982 اسپانیا 

 اسپانیا به دلیل موفقیت غیرقابل انکار تانگو در جام جهانی 1978 و جام یورو 1980، دیگر  توپی جدید برای جام جهانی اسپانیا طراحی و تولید نکرد. در عوض آنها توپی به نام Tango España ساختند که تنها تغییرات جزئی نسبت به نمونه های قبلی خود داشت. این توپ اولین توپ جام جهانی آدیداس بود که با الهام از نام کشور میزبان نامگذاری شد. این توپ تقریباً مشابه توپ تانگو قبلی بود. بار دیگر از 32 پانل دوخته شده  و با همان طرح تانگو سیاه و سفید تشکیل شده بود: مثلث های منحنی بر روی هر شش ضلعی چاپ شده بود، که دایره هایی را در اطراف 12 پانل پنج ضلعی تشکیل می داد و به توپ  یک جلوه ی بصری عالی  می داد.

 

 • جام جهانی فوتبال 1986 مکزیک

توپ رسمی مسابقات جام جهانی فوتبال 1986 آدیداس آزتکا نام داشت و اولین توپ جام جهانی بود که به افتخار کشور میزبان به طور کامل نامگذاری و طراحی شد. (از آن زمان، آدیداس این روش را برای تمام توپ های جام جهانی زیر حفظ کرده است.) این توپ از چرم واقعی ساخته نشده بود، بلکه اولین توپ رسمی مسابقات جام جهانی بود که از مواد مصنوعی ساخته می شد. این ساختار جدید این امکان را برای توپ فراهم می کند که بلافاصله پس از ضربه زدن شکل اولیه خود را بازیابد و می تواند آن را برای مدت طولانی حتی در ارتفاعات بالا، روی سطوح ناهموار یا در شرایط مرطوب حفظ کند.

 • جام جهانی فوتبال 1990 ایتالیا

  توپ رسمی مسابقات جام جهانی ایتالیا به سری تانگو پیوست. پانل های تانگو با شیرهای اتروسک تزئین شده بود، با این حال، این توپ توسط بسیاری از مردم مورد انتقاد قرار گرفت، زیرا در این جام جهانی گل های بسیار کمی زده شد. این توپ قبلاً از تایمر قدیمی Telstar دور بود، از مواد مصنوعی چند لایه ساخته شده بود که توپ را کاملاً ضد آب می کرد. به دلیل تقاضای زیاد، توپ در بسیاری از کشورها تولید شد اما در جام جهانی ایتالیا فقط از نسخه فرانسوی آن استفاده شد.

 

 • جام جهانی فوتبال 1994 آمریکا

 نامگذاری کوئسترا به عنوان « توپ ستارگان» دلایلی داشت. یکی از دلایلش این بود که پرچم ایالات متحده دارای عناصر ستاره ای است و دلیل دیگر این بود که جام جهانی در همان سال برگزار شد که بیست و پنجمین سالگرد ماموریت آپولو 11 با فرود اولین انسان روی ماه برگزار شد. این توپ  ستاره هایی را روی پانل های کلاسیک تانگو داشت که آن را آخرین توپ سیاه و سفید جام جهانی می کرد. Questra از پنج ماده مختلف ساخته شده بود و دارای یک لایه بیرونی انعطاف پذیر اما بادوام بود و کاملا ضد آب بود. این توپ بسیار موفق بود، جای تعجب نیست که آدیداس از کوئسترا هم برای جام یورو 1996 و هم برای بازی های المپیک 1996 استفاده کرد، با این حال، توپ های استفاده شده در تورنمنت های ذکر شده در بالا رنگارنگ بودند.

 • جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ فرانسه

آدیداس  سه رنگ اولین توپ رنگی جام جهانی بود. این نام از سه رنگ فرانسوی گرفته شده است و  در پانل های معروف تانگو از جمله آرم قرمز آدیداس در بالای سر خروس مشاهده می کنید. بسیاری بر این باورند که به دلیل طراحی آن، این توپ زیباترین و تخیلی ترین توپ آدیداس بود. سطح توپ توسط شش ضلعی های کوچک پوشیده شده بود که از نفوذ  هوا در آن جلوگیری می کرد. این باعث می شد که توپ در هنگام ضربه زدن انعطاف پذیرتر باشد شود.

 

 • جام جهانی فوتبال 2002 کره/ژاپن

 آدیداس Fevernova Fevernova یک توپ  ترکیبی از توپ های کلاسیک و مدرن جام جهانی بود. اگرچه ساختار پانل 32 تایی خود را حفظ کرد، اما دیگر از پانل های معروف تانگو تشکیل نشد. علاوه بر این، این آخرین توپ دوخته شده با دست در جام جهانی بود. از آنجایی که از لایه های بیشتری نسبت به نمونه های قبلی خود تشکیل شده بود، پیشرفت های زیادی داشته است، اما جدا از این، این توپ حتی نازک تر شد. این توپ دارای الگوهای شش ضلعی بود که در  سه رنگ چهار سال قبل هم  دیده شده بود. نام این توپ به تب فوتبال در آسیا اشاره داشت.

 

 • جام جهانی فوتبال 2006 آلمان

 آدیداس Teamgeist این سازنده ورزشی آلمانی یک توپ کاملاً جدید برای جام جهانی  به نام Teamgeist ساخت. این توپ اولین توپ جام جهانی ساخته شده توسط آدیداس بود که دیگر شامل 32 پانل نبود بلکه از 14 پنل تشکیل می شد. با توجه به کاهش تعداد پانل ها، پانل ها به طور قابل توجهی بزرگتر شدند و دیگر این امکان را نداشت که بازیکن توپ را به یک مفصل بزند. و طبق گفته آدیداس، این منجر به عکس‌های بسیار دقیق‌تری می‌شود. توپ های استفاده شده در فینال جام جهانی با روکش طلایی به عنوان نماد جام جهانی ظاهر شدند. این توپ هنوز هم  استفاده می شود.

 

 • جام جهانی فوتبال 2010 آفریقای جنوبی

  توپ رسمی مسابقات جام جهانی فوتبال 2010 جابولانی نام داشت که به معنای جشن گرفتن و خوش گذرانی است. آنها از 11 رنگ استفاده کردند که نه تنها به 11 بازیکن در یک تیم، بلکه به 11 زبان مورد استفاده و 11 مستعمره واقع در آفریقای جنوبی اشاره داشت. این توپ تنها از 8 پانل تشکیل شده است اما بازیکنان آن را خیلی دوست نداشتند، زیرا توپ در ضربات از راه دور در هوا غربال می شد و حرکت توپ را غیرقابل پیش بینی می کرد. با این حال، تقاضا و قیمت توپ‌های جابولانی امروزه بسیار بالا است، زیرا بازیکنان فوتبال این توپ را بهترین توپ برای این ورزش جدید می‌دانند، هم چنین جابلانی‌ها می‌توانند برای طولانی‌ترین مسافت در مقایسه با تمام توپ‌های امروزی در چمن غلت بزنند.

 

 • جام جهانی فوتبال 2014 برزیل

 آدیداس برازوکا با توجه به عملکرد مشکوک Jabulani، سازنده ورزشی آلمانی تصمیم گرفت آزمایش شده ترین توپ را برای جام جهانی برزیل ارائه دهد تا مطمئن شود که توپ تا حد امکان  بدون نقص است.  سرانجام با رای هواداران، نام توپ مشخص شد. نام “برازوکا” یک اصطلاح محلی غیر رسمی است که به معنای “برزیلی” یا برای توصیف شیوه زندگی برزیلی است. رنگ‌ها و طرح روبان 6 پانل توپ نمادی از دستبندهای آرزوهای چند رنگ سنتی است که در این کشور (fita do Senhor do Bonfim da Bahia) پوشیده می‌شود، علاوه بر آن نشان‌دهنده سرزندگی و سرگرمی مرتبط با فوتبال در برزیل است.

 

 • جام جهانی فوتبال 2018 روسیه

 توپ جام جهانی Telstar 18 به تل استار اصلی و کلاسیک دهه 70 اشاره دارد. هر دو توپ سیاه و سفید هستند و به عنوان “ستاره تلویزیون” نامگذاری شدند. البته مدل دوم یک نسخه پیشرفته تر است، نه تنها به دلیل طراحی آینده نگر، بلکه به دلیل داشتن یک تراشه NFC که این امکان را فراهم می کند که صاحبان بتوانند با استفاده از گوشی های هوشمند خود با توپ تعامل داشته باشند. پایداری یک عامل کلیدی برای آدیداس در سال‌های اخیر بوده است، بنابراین جای تعجب نیست که چرا هم بسته‌بندی و هم خود توپ قابل بازیافت هستند.

 

 • جام جهانی فوتبال 2022 قطر

 آدیداس الریحلا نام Al Rihla در زبان عربی به معنای «سفر» است و از فرهنگ، معماری، قایق‌های نمادین و پرچم قطر الهام گرفته شده است. الریهلا اولین توپ فوتبال جهان است که منحصراً با جوهر و چسب مبتنی بر آب ساخته شده است و بنابراین دوستدار محیط زیست  است. یکی از نوآوری های قابل توجه در Al Rihla لایه بیرونی  پلی اورتان بافت دار Speedshell با شکل پانل 20 تکه جدید و بافت های میکرو و ماکرو است.  آدیداس قصد دارد سرعت پرواز و چرخش خود را برای حفظ عکس‌های عالی و آیرودینامیک عالی افزایش دهد.این توپ حتی قصد دارد که فوتبال را در سطح اجتماعی تبلیغ کند، و با استفاده از چندین زبان با پیام های زیر چاپ می شود: “فوتبال این است: جمعی – مسئولیت – اشتیاق – احترام – کار تیمی – بازی جوانمردانه” این یک مأموریت کاملاً واضح از سوی تامین کننده برای گرد هم آوردن طرفداران و نزدیکتر کردن آن ها به یکدیگراست!

همه چیز در باره ی توپ فوتبال جام جهانی 2022

توپ فوتبال آدیداس که به تازگی طراحی شده است، محور اصلی جام جهانی فوتبال 2022 در قطر در زمستان امسال خواهد بود. یک توپ مسابقه رسمی با فناوری پیشرفته و طراحی چشم نواز، مطمئناً طرفداران فوتبال را در همه جا جذب می کند – همراه با 32 تیم از سراسر جهان که در این بازی عجیب و غریب در سراسر جهان شرکت می کنند. آدیداس الریهلا شبیه هیچ یک از 13 توپ قبلی جام جهانی فوتبال است که توسط این شرکت طراحی شده بود. توپ جدید در یکی از محبوب ترین رویدادهای ورزشی سال به تماشاگران تلویزیونی جهانی نمایش داده می شود. رنگ‌های زیبا همراه با الگوهای درخشان روی توپ، فرهنگ کشور میزبان را برجسته می‌کند. توپ جام جهانی فوتبال نماد یکی از پربیننده ترین نمایش ها در جهان خواهد بود. ما بسیاری از جزئیات توپ را بررسی خواهیم کرد، از جمله ساخت، طراحی، قیمت و معنای نام آن. توپ جام جهانی 2022: الریهلا آدیداس با ساخت آخرین توپ رسمی مسابقه خود دوباره به آن بازگشته است. آدیداس همچنین اولین شرکتی بود که بیش از 50 سال پیش توپ فوتبال جام جهانی را تولید کرد. توپ به گونه ای ساخته شده بود که با سرعت فزاینده بازی هماهنگ شود. چند واقعیت سریع در مورد توپ جام جهانی فوتبال:

 

 • آدیداس 14 توپ متوالی جام جهانی فوتبال تولید کرده است که قدمت آنها به توپ سیاه و سفید Telstar در سال 1970 باز می گردد.
 • طراحان پایداری را در اولویت قرار دادند و الریحلا را به اولین توپ جام جهانی فوتبال ساخته شده با جوهر و چسب بر پایه آب تبدیل کردند.
 • آدیداس می گوید که الریهلا سریع ترین توپ رسمی مسابقه در تاریخ جام جهانی فوتبال خواهد بود.
 • آدیداس 1% از فروش خالص جهانی توپ های فوتبال خود را به خیریه جهانی Common Goal با هدف کمک به کودکان از طریق فوتبال اهدا خواهد کرد. 

الریهلا اولین توپ جام جهانی فوتبال است که به یک تلاش خیریه کمک می کند. در اینجا نگاهی دقیق تر به فناوری و طراحی پشت این توپ فوتبال جدید داریم.ساخت و ساز و طراحی توپ

 ساخت الریها نتیجه آزمایش های دقیق در زمین فوتبال و تونل های بادی است. طراحان آدیداس یک توپ فوتبال ساخته اند که سرعت و قابلیت بسیار بالایی را ارائه می دهد. نوآوری CRT Core Al Riha به آن کمک می کند تعادل هوا را بهتر از توپ های رسمی قبلی جام جهانی حفظ کند. نتیجه این کیفیت,  برگشت بهتر و شکل کروی تقریباً عالی است. حفظ هوا باعث می شود تا بازیکنان  دقت کلی بیشتری داشته باشند. انتظار نمی رودکه این توپ  باعث نگرانی هایی مانند مدل جابولانی شود که در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی انتقادهای زیادی را برانگیخت. دروازه بان ها و مهاجمان با صدای بلند ناراحتی خود را از حرکات غیرقابل پیش بینی و نامنظم جابلانی ها در هنگام پرواز ابراز کردند. آدیداس این نگرانی‌ها را با الریها با لایه بیرونی پوسته سرعتی که برای ایجاد مقاومت بهینه در برابر باد و در نتیجه مسیر پرواز واقعی‌تر در تمام سرعت‌ها طراحی شده بود، برطرف کرد. پوسته پلی اورتان ریز بافت روی ساختار 20 پنل، آیرودینامیک را بهینه می کند و ثبات کلی پرواز توپ و انحراف ضربه را بهبود می بخشد. درزها برای کمک به تثبیت توپ در سرعت های سریع در طول پرواز ایجاد شده اند. طراحی Al Rihla از فرهنگ، معماری، پرچم ملی و قایق های فرهنگی قطر الهام گرفته شده است. رنگ های روشن توپ فوتبال منعکس کننده غروب خورشید در صحرای قطر و دریاهای آبی پر جنب و جوش است. طراحان امیدوارند که توپ مورد توجه طرفداران قرار گیرد، همانطور که پایتخت قطر، دوحه، مردم را با فضای پر جنب و جوش خود به خود جلب می کند. Al Rihla دارای زوایای فوق العاده و خطوط بسیار شبیه به معماری پست مدرن ساختمان های تاریخی قطر است. خطوط گسترده و روان در سراسر توپ فوتبال، چرخش های زیبای معماری قطر را تقلید می کند. زوایای روی توپ فوتبال قصیده ای از رنگ های قرمز و سفید در هم تنیده با نقش های مثلثی بر روی پرچم ملی قطر است. در نهایت، شکل پانل های متصل به حرارت روی Al Rihla به معنای ادای احترام به قایق های معروف Dhow است که کشتی هایی با بادبان های مثلثی هستند که اغلب برای حمل میوه، آب و کالا در عربستان شرقی استفاده می شوند.


چرا توپ جام جهانی 2022 الریحلا نامگذاری شده است؟

الریحله در عربی به «سفر» ترجمه می‌شود. این نام با توجه به تور جهانی که توپ قبل از فرود در قطر برای جام جهانی فوتبال 2022 در زمستان امسال آغاز خواهد شد، مناسب است. الریحلا در دوحه در کنار اسطوره‌های ایکر کاسیاس، کاکا و سایر بازیکنان فوتبال زن از قطر، امارات، عربستان سعودی و مصر رونمایی شد. توپ رسمی مسابقه چند ماه قبل از شروع جام جهانی به 10 شهر در سراسر جهان از جمله دبی، توکیو، مکزیکو سیتی و نیویورک سفر خواهد کرد. توپ جام جهانی کجا ساخته می شود؟ الریحلا در پاکستان ساخته شده است، اگرچه این کشور تیمی برای شرکت در جام جهانی فوتبال 2022 نخواهد داشت. پاکستان برای اولین بار شروع به تولید توپ های رسمی مسابقات جام جهانی فوتبال در سال 1982 در اسپانیا کرد. اگرچه پاکستان تولید کننده رسمی توپ برای جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی یا بازی های عجیب و غریب 2014 در برزیل نبود، اما به ساخت توپ های رسمی فوتبال برای جام جهانی فوتبال 2018 روسیه بازگشت.


قیمت توپ جام جهانی چقدر است؟ 

مدل پرو مدل جام جهانی فوتبال الریحلا 164.99 دلار قیمت دارد. گذراندن هفت تست در مورد وزن، محیط، گردی، پرش، جذب آب، کاهش فشار هوا و حفظ شکل و اندازه برای کسب گواهینامه کیفیت حرفه ای فیفا. مهر تایید با کیفیت بالا به این معنی است که توپ در سخت ترین شرایط نگه می دارد. پوشش پلی اورتان خاصیت ارتجاعی و مقاومت در برابر دما را فراهم می کند و سایش و پارگی را محدود می کند. مثانه لاستیکی تقویت شده به توپ فوتبال کمک می کند شکل کروی خود را حفظ کند و پرش کند. ساختار با چسب حرارتی باعث ایجاد یک ساختار بدون درز برای بازیکنان حرفه ای می شود. اگر نمی خواهید پول زیادی برای توپ فوتبال مدل Al Rihla Pro بپردازید، گزینه های مختلفی وجود دارد. در اینجا به تفکیک سطوح مختلف در زیر گزینه pro-grade آمده است. 

 

 • مدل Competition 59.99 دلار قیمت دارد و برای بازیکنان جدی و رقابتی فوتبال در لیگ های سازمان یافته در سطوح دبیرستان و کالج طراحی شده است. توپ دارای گواهی کیفیت FIFA دارای یک پوشش پلی اورتان و ساختاری با چسب حرارتی مانند همتای مدل Pro خود است. با این حال، این نسخه از Al Rihla دارای گواهینامه FIFA Quality Pro نیست. 

 

 • مدل لیگ یک توپ در سطح اقتصادی است که 44.99 دلار قیمت دارد. این توپ برای بازیکنان نیمه رقابتی که به دنبال گزینه ای مقرون به صرفه تر هستند ایده آل است. این توپ حاوی برخی از فناوری های پیشرفته مشابه مدل های گران تر است، اما به جای ساخت یکپارچه، ساختاری با پانل های ماشینی دوخته شده دارد. مدل لیگ شامل یک مرکز استاندارد لاستیکی به جای مرکز تقویت شده در همتای Pro است. این نسخه از Al Rihla حاوی پلی اورتان ترموپلاستیک برای کمک به مقاومت در برابر فشار و تنش است.تاریخچه مختصری از توپ های قبلی جام جهانی

 طراحی توپ فوتبال از زمان اولین جام جهانی در اروگوئه در سال 1930 به اندازه خود بازی تکامل یافته است. از اولین توپ های جام جهانی (Tiento و T-Model) در سال 1930 تا Al Rihla، تعدادی تجهیزات نمادین به نمایش گذاشته شده است. در این نمایش جهانی 22 طرح مختلف توپ فوتبال در تاریخ 92 ساله جام جهانی وجود داشته است، از جمله آدیداس تل استار، تانگو اسپانا، آزتکا، تلستار دوراست، اتروسکو یونیکو، کوئسترا، تریکولر، فلورنووا و تیم گیست. رنگ های متنوع و پر جنب و جوش توپ ها هر چهار سال یک بار مخاطبان جهانی را به خود جذب می کند. آنها به پارچه جام جهانی فوتبال تبدیل شده اند. جبلانی ها با تمایل خود به رقصیدن و انحراف به روش های غیرقابل پیش بینی بیشترین جنجال را در جام جهانی 2010 به راه انداختند. قرار بود هشت پانل قالب‌گیری شده و شیارهای نازک توپ، آیرودینامیک آن را بهبود بخشد، اما سردردهای زیادی برای بازیکنان ایجاد کرد. برازوکا در جام جهانی 2014 ریو اولین باری بود که یک توپ رسمی مسابقه توسط هواداران از طریق رأی گیری عمومی نامگذاری شد. این توپ از شش پانل پلی یورتان با چسب حرارتی با قابلیت اطمینانی که جابولانی فاقد آن بود ساخته شده بود. برازوکا به اندازه توپی که در جام جهانی قبلی استفاده شد غیرقابل پیش بینی نبود. جام جهانی پس از مرحله گروهی جام جهانی 2018 از Telstar 18 به Telstar 18 Mechta منتقل شد. مدل به روز شده Telstar که در مرحله حذفی مسابقات مورد استفاده قرار گرفت، از شش پنل متصل به حرارت تشکیل شده بود تا سطحی یکدست تر و صاف تر ایجاد کند. Telstar Mechta دارای لکه های قرمز روی پوسته توپ بود.

5 / 5. 1