ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه در یک بازی هیجان انگیز در رقابت های جام جهانی قطر که تحت الشعاع اعتراضات شدید در ایران و چندین دهه تنش بین دو کشور بود، در زمین بر رقیب سیاسی دیرینه ایران پیروز شد.

رقابت در قطر بین دو کشور که بیش از 40 سال پیش روابط دیپلماتیک خود را قطع کرد، برای جلوگیری از شعله ور شدن اعتراضات ضد دولتی در سراسر ایران پس از کشته شدن یک دختر جوان کرد 22 ساله به نام مهسا امینی در بازداشت، تحت تدابیر امنیتی شدید برگزار شد.

قطر که روابط قوی با واشنگتن و روابط دوستانه با تهران دارد، شهرت خود را در برگزاری جام جهانی آرام، تقویت امنیت در بازی‌های ایران و ممنوعیت برخی موارد تحریک‌آمیز مانند پرچم ایران قبل از انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 به خطر انداخته است.

تنش های ایران و آمریکا از سال 2018 که دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا توافق هسته ای بین المللی با ایران را کنار گذاشت، بدتر شده است. تلاش های دولت جو بایدن، رئیس جمهور برای احیای توافقنامه 2015 متوقف شده است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، که در رومانی صحبت می کرد، هرگونه ارتباط بین این مسابقه و تنش های سیاسی را کم اهمیت دانست و گفت که امیدوار است این بازی “برای خودش صحبت کند” و افزود که او بازی کشورش را تماشا و تشویق خواهد کرد.

از نظر ورزشی، پیروزی 1-0 برای ایالات متحده پس از گل در نیمه اول توسط کریستین پولیسیچ به معنای صعود آنها به مرحله حذفی است، در حالی که ایران از رقابت خارج می شود.

علیرغم حضور در خط مقدم از گروه B و پیشینه ژئوپلیتیکی، بازی عمدتاً تمیز و بدون خطا یا درگیری بین بازیکنان انجام شد. زمانی که این دو کشور آخرین بار در جام جهانی 1998 بازی کردند، ایران 2-1 پیروز شد.

برای هوادارانی که در اولین جام جهانی فوتبال در خاورمیانه حضور داشتند یا در سراسر جهان تماشا می کردند، سیاست داخلی ایران و روابط آشفته آن با ایالات متحده در کانون توجه بود.

 

اعتراضات در استادیوم

پرسنل امنیتی اضافی که برخی سوار بر اسب بودند، قبل از بازی در بیرون ورزشگاه الثمامه در دوحه گشت زنی کردند در حالی که نگهبانان در محوطه اطراف ایرانیان را مجبور می کردند پرچم های خود را قبل از ورود باز کنند. پلیس در سرتاسر ورزشگاه در کنار گاردهای امنیتی مستقر بود که برخی از آن هاباتوم حمل می کردند.

در اوایل نیمه دوم، گروهی از هواداران برای مدت کوتاهی کاغذ هایی با نوشته نام مهسا امینی در دست گرفتند که با تشویق هواداران ایرانی در اطرافشان مواجه شد. پرسنل امنیتی کاغذ های آنها را گرفتند اما به آنها اجازه دادند در صندلی های خود بمانند.

یک مقام قطری قبل از بازی گفت که مقامات اطمینان حاصل خواهند کرد که همه مسابقات “ایمن و خوشایند برای همه تماشاگران” است. مواردی که “می توانند تنش ها را افزایش دهند و ایمنی هواداران را به خطر بیندازند” مجاز نیستند.

پادشاهی های عرب خلیج فارس، از جمله قطر، مخالفت های داخلی را تحمل نمی کنند و اعتراضات در این منطقه نادر است.

پس از پایان بازی، خبرنگاران رویترز در بیرون از ورزشگاه دیدند که نیروهای امنیتی ورزشگاه دو نفر را در یک سری درگیری در محوطه ورزشگاه تعقیب کردند.

سه نگهبان، مردی را که تی شرتی بر تن داشت که شعار اصلی جنبش اعتراضی ایران، روی آن نوشته شده بود، به زمین انداخته بودند.

مرد مکررا فریاد زد: “زن، زندگی، آزادی” در حالی که نگهبانان بالای سر او بودند. یک شاهد عینی به رویترز گفت که درگیری زمانی آغاز شد که نگهبانان سعی کردند پیراهن مرد را در بیاورند.

در حادثه دیگر، نگهبانان مردی را در محوطه ورزشگاه تعقیب کردند و او را به داخل هل دادند.

مقامات امنیتی مسابقات و سازمان دهندگان مسابقات، کمیته عالی تحویل و میراث، بلافاصله به درخواست رویترز برای اظهار نظر پاسخ ندادند.

 

“تیم من نیست”

در نیمه دوم مسابقه، پنج عضو گروه پانک فعال روسی پوسی رایت با کلاه‌های سبز و تی‌شرت‌هایی که روی آن‌ها «زن زندگی آزادی» نوشته شده بود، روی سکوهای ورزشگاه ایستادند. نیکا، یکی از اعضای گروه به رویترز گفت که در پشت پیراهن ها اسامی افرادی که در ایران کشته شده اند همراه با سن آنها نوشته شده است.

«این ژست حمایت ما از زنان ایرانی است و می‌خواهیم تاکید کنیم که ایران هواپیماهای بدون سرنشین را برای کشتن اوکراین به روسیه می‌فرستد. ما می خواهیم به همه یادآوری کنیم که فقط فیفا و سرگرمی وجود ندارد و جنگ در جریان است.»

نیکا که در سال 2018 در جریان فینال جام جهانی در مسکو به زمین حمله کرد، گفت که نیروهای امنیتی ورزشگاه کلاه‌ها را برداشتند و پس از بازی، زنان را “محترمانه” به بیرون از استادیوم اسکورت کردند.

قبل از شروع بازی، برخی از هواداران خارج از ورزشگاه به دنبال برجسته کردن اعتراضات و سرکوب حکومت ایران بودند.

یکی از ایرانیان مقیم آمریکا که نام خود را فقط سام نامیده است، می گوید: «همه باید در این مورد بدانند. ما در ایران صدا نداریم.»

تیم ایران تحت فشار برای حمایت علنی از معترضان در خانه، از خواندن سرود ملی خود در اولین بازی خود مقابل انگلیس که با نتیجه 6-2 شکست خورد، خودداری کرد. اما آنها آن را قبل از بازی دوم، پیروزی 2-0 مقابل ولز، و دوباره در روز سه شنبه خواندند.

دو منبع مطلع در تهران به رویترز گفتند پس از پیروزی آمریکایی‌ ها در روز سه‌شنبه، مردم از پشت بام‌ها شعار «زن، زندگی، آزادی» و «متشکرم از تیم آمریکا» سر می‌دادند.

 

آمار های تیم ها

تیم ملی فوتبال مردان ایران در سومین و آخرین دیدار گروه B جام جهانی 2022 با نتیجه 0-1 مقابل آمریکا شکست خورد و از راهیابی به مرحله حذفی بعدی در قطر بازماند.

تیم ملی فوتبال مردان ایران در سومین و آخرین دیدار گروه B جام جهانی 2022 با نتیجه 0-1 مقابل آمریکا شکست خورد و از راهیابی به مرحله حذفی بعدی در قطر بازماند.

با آن نتایج، ایران دوباره در مرحله گروهی از این جام جهانی حذف شد. انگلیس و آمریکا به ترتیب به عنوان تیم های اول و دوم گروه B به مرحله یک هشتم بعدی صعود کردند.

انگلیس در دیداری همزمان با بازی ایران و آمریکا با نتیجه 3 بر صفر ولز را شکست داد و 7 امتیازی شد.

ایران با 3 امتیاز سوم شد و آمریکا با 5 امتیاز در رده دوم قرار گرفت.

گفته می شود بازیکنان ایرانی بسیار تحت فشار شرایط و جو حاکم بر ایران بودند و از دیدگاه روان شناسان این فشار ها بر نحوه ی بازی آن ها بسیار تاثیر گذاشته است.

4.3 / 5. 7