Super Bowl

‏Super Bowl آخرین بازی پلی آف سالانه لیگ ملی فوتبال (NFL) برای تعیین قهرمان لیگ است. این بازی از سال 1966 به عنوان آخرین بازی هر فصل NFL خدمت کرده است و جایگزین بازی قهرمانی NFL شده است. از سال 2022، این بازی در دومین یکشنبه ماه فوریه برگزار می شود. سوپربول های قبلی در روزهای شنبه در اوایل تا اواسط ژانویه از سال 1967 تا 1978، اواخر ژانویه از سال 1979 تا 2003، به جز 2002، و اولین یکشنبه فوریه از سال 2004 تا 2021 برگزار می شد. در سوپر باول به تیم های برنده جایزه وینس لومباردی اهدا می شود.

به دلیل استفاده محدود NFL از علامت تجاری “Super Bowl” خود، اغلب توسط شرکت های غیر حامی از آن به عنوان “بازی بزرگ” یا سایر اصطلاحات عمومی یاد می شود. روزی که بازی انجام می شود اغلب به عنوان “یکشنبه سوپر باول” یا به سادگی “سوپر یکشنبه” نامیده می شود.

این بازی به عنوان بخشی از توافقنامه ادغام سال 1966 بین NFL و لیگ فوتبال آمریکایی (AFL) ایجاد شد تا بهترین تیم های آنها برای قهرمانی رقابت کنند. این بازی در ابتدا بازی قهرمانی جهانی AFL–NFL نامیده می شد تا اینکه در سال 1969 در Super Bowl III نام “Super Bowl” به کار گرفته شد. چهار سوپرباول اول از سال 1967 تا 1970 قبل از ادغام انجام شد و NFL و AFL هر کدام دو برنده شدند.  پس از ادغام در سال 1970، 10 تیم AFL و سه تیم NFL کنفرانس فوتبال آمریکا (AFC) را تشکیل دادند، در حالی که 13 تیم NFL باقیمانده کنفرانس ملی فوتبال (NFC) را تشکیل دادند. تمام بازی‌ ها از سال 1971 Super Bowl V بین برندگان بازی‌ های قهرمانی هر کنفرانس برگزار می‌شوند و NFC پیشتاز AFC 27–26 است.

از 32 تیم فعلی NFL، 20 تیم (11 NFC، 9 AFC) یک سوپر بول را برده اند و 15 تیم (8 AFC، 7 NFC) چندین عنوان دارند. پیتزبورگ استیلرز و نیوانگلند پاتریوتز از AFC هر کدام با 6 عنوان قهرمانی در سوپربول بیشترین تعداد قهرمانی را دارند. Patriots نیز با 11 بازی بیشترین حضور را دارند. در میان فرنچایزهای NFC، Dallas Cowboys و San Francisco 49ers هر کدام با 5 عنوان بیشترین حضور را دارند و Cowboys با 8 عنوان بیشترین حضور را دارند. پاتریوتز و دنور برونکوس AFC هر کدام با 5 شکست رکورددار بیشترین شکست در سوپربول هستند. بالتیمور ریونز از AFC و Tampa Bay Buccaneers از NFC تنها فرنچایز هایی هستند که در چندین سوپربول شکست نخورده اند و هر کدام دو برنده شده اند. در میان 12 تیمی که برنده یک سوپربول نشده اند، کلیولند براونز، هیوستون تگزاس و جکسونویل جگوارز از AFC و دیترویت لاینز از NFC تنها چهار تیمی هستند که در این بازی ظاهر نشده اند. تام بردی بیش از هر بازیکن انفرادی یا تیم دیگری با هفت سوپربول قهرمان شده است (شش بار با نیوانگلند پاتریوتز و یک بار با تامپا بی باکانیرز).

 

محبوبیت Super Bowl

‏Super Bowl یکی از پربیننده ترین رویدادهای ورزشی تکی در جهان است و اغلب در طول سال بیشترین مخاطب را در بین تمام برنامه های پخش آمریکایی دارد. این تنها پس از فینال لیگ قهرمانان اروپا به عنوان پربیننده ترین رویداد ورزشی باشگاهی سالانه در سرتاسر جهان است، و هفت برنامه پربیننده در تاریخ تلویزیون آمریکا Super Bowls هستند. زمان پخش تجاری در طول پخش Super Bowl به دلیل بیننده بالا، گران‌ ترین زمان سال است که باعث می‌ شود شرکت‌ها مرتباً گران‌ ترین تبلیغات خود را برای پخش پخش کنند و بینندگان تجاری به بخشی جدایی‌ ناپذیر از رویداد تبدیل شوند. Super Bowl همچنین پس از شام شکرگزاری دومین رویداد بزرگ برای صرف غذای آمریکایی است.

 

ملاحظات امنیتی Super Bowl 2023

با نزدیک شدن به Super Bowl LVII، اینترنت پر از هواداران فوتبال و طرفداران موسیقی است. در حالی که بسیاری از آنها بازی را از خانه یا مناطق محلی تماشا خواهند کرد، ممکن است تا 73000 نفر در گلندیل، آریزونا حضور داشته باشند. با رویدادهایی به این بزرگی، توجه به ملاحظات امنیتی بسیار مهم است.

 

امنیت در مرکز قرار می گیرد

‏Super Bowl هرگز تیراندازی های بزرگ یا حملات تروریستی را تجربه نکرده است، که نشان می دهد مقامات چقدر امنیت بازی ها را جدی می گیرند. سالانه وزارت امنیت داخلی و پلیس محلی یک طرح امنیتی ایجاد می کنند و خطرات امنیتی احتمالی را ارزیابی می کنند. با این حال، برخی از حوادث کوچکتر رخ داده است.

در سال 2022، در روز Super Bowl 56، شبکه فناوری اطلاعات شرکت San Francisco 49ers مورد حمله سایبری قرار گرفت. گروه هکر BlackByte اطلاعات مالی دزدیده شده را در دارک وب منتشر کرد.

در سال 2014، در Super Bowl 48، یکی از طرفداران موفق شد میکروفون را در یک کنفرانس مطبوعاتی بگیرد و فریاد بزند: “در مورد 11 سپتامبر تحقیق کنید، 11 سپتامبر توسط افرادی در دولت خودمان انجام شد.” پلیس به سرعت عامل جنایت را دستگیر کرد.

 

‏Super Bowl با سه تهدید اصلی روبرو است: احتمال حوادث سایبری، حملات تروریستی یا حملات گرگ تنها.

حملات سایبری: رویدادهای ورزشی بزرگ هدف اصلی برای مجرمان سایبری است که سعی می‌ کنند شبکه‌ ها را با باج ‌افزار آلوده کنند، داده‌ ها را سرقت کنند یا درز دهند، یا کمپین‌ های فیشینگ راه اندازی کنند. هکرها همچنین می‌ توانند به زیرساخت‌ های حیاتی استادیوم مانند ماشین‌ های فروش بلیط، امتیازدهندگان و جایگاه‌ های امتیازات حمله کنند. تماشاگران باید مراقب هر گونه لینک یا ایمیل مشکوکی باشند که از حساب هایی که منعکس کننده فروشندگان بلیط NFL هستند، ارسال می شود.

حملات تروریستی: به عنوان یکی از بزرگترین و پربازدیدترین رویدادهای ورزشی آمریکا، Super Bowl یک هدف اصلی برای تروریست ها است. تروریست های خارجی و داخلی می توانند این رویداد را مختل کنند یا به طور بالقوه سعی در صدمه زدن به ورزشکاران و تماشاگران در یک حمله بزرگ داشته باشند.

حملات گرگ تنها: ورزشکاران محبوب فوتبال و حامیان مالی آنها اغلب مواضع سیاسی و اجتماعی بحث برانگیزی دارند. در عصر افزایش اطلاعات نادرست و قطبی شدن سیاسی، مردم می توانند رادیکال شوند و با چنین موضع گیری هایی تحریک شوند. یک مهاجم به سبک «گرگ تنها» می‌ تواند سعی کند ورزشکاران را بر سر انتخاب‌ های سیاسی آنها هدف قرار دهد یا از بازی برای جلب توجه به یک علت خاص استفاده کند.

5 / 5. 41